Ռումինիայի զինվորականները մոտ 180 կգ պայթուցիկ նյութ են օգտագործել Դանուբ գետի ցամաքած հունում գտնվող ստորջրյա ժայռը ոչնչացնելու համար․ դա իրականացվում է Չերնավոդայի ԱԷԿ-ի աշխատանքի դադարեցումը կանխելու համար։ Այս մասին հայտնել է Bloomberg агентությունը։
Ավելի վաղ սաստիկ երաշտի պատճառով Դանուբում ջրի մակարդակն իջել էր վերջին 30 տարվա նվազագույն ցուցանիշին՝ հասնելով վայրկյանում 1,7 հազար խորանարդ մետրի։ Երկրի պաշտպանության նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ռադու Միրուցեի խոսքով, որոնք մեջբերում է պարբերականը, ժայռի պայթեցման հիմնական նպատակն էր ջուրն ուղղորդել դեպի էլեկտրակայանը սնուցող հիմնական ջրանցք և կանխել ռեակտորի աշխատանքի դադարեցումը։
«Մենք շատ մոտ ենք միջուկային սարքավորումների անվտանգ հովացման համար անհրաժեշտ ջրի նվազագույն մակարդակին և անում ենք հնարավոր ամեն ինչ՝ ատոմակայան մտնող ջրի հոսքերն ավելացնելու համար»,- հավելել է Միրուցեն։
Շաբաթ օրը Apele Române Ազգային վարչության փոխտնօրեն Սորին Ռինդաշուն հայտարարել էր, որ Դանուբի ջրերի մակարդակն իջնում է օրական մոտ 2-3 սմ արագությամբ, ինչը նշանակում է, որ ԱԷԿ-ը կարող է գործել ևս չորս-հինգ օր, որից հետո կանգնեցվելու է։ Ռինդաշուն, այնուամենայնիվ, ընդգծել էր, որ բուն ԱԷԿ-ում տիրող իրավիճակը որևէ ռիսկ չի ներկայացնում, քանի որ սահմանային ցուցանիշներին հասնելուն պես երկրորդ ռեակտորն անմիջապես կանգնեցվելու է։ Էլեկտրակայանի առաջին ռեակտորն անջատվել է հուլիսի 28-ին։
Չերնավոդայի ԱԷԿ-ը Ռումինիայի միակ ատոմակայանն է։ Այն ունի գործող երկու էներգաբլոկ, որոնք ստեղծվել են կանադական Candu տեխնոլոգիայով և արտադրում են երկրի էլեկտրաէներգիայի մոտ 20%-ը։

Romania’s military took unprecedented action to boost water flows toward the country’s sole nuclear power plant by detonating a rock formation in the Danube River, reports Bloomberg.
Romanian soldiers used about 180 kilograms of explosives to destroy an underwater rock in the dried-up bed of the Danube. The Black Sea country has already shut down one of its two reactors at the Cernavoda nuclear station as low water levels in the Danube due to a drought prevent proper cooling of equipment. Earlier, due to a severe drought, the water level in the Danube dropped to its lowest level in 30 years, reaching 1,700 cubic meters per second.
According to the country's acting defense minister, Radu-Dinel Miruta, the main purpose of this rock blast was to direct water into the main canal feeding the aforesaid nuclear power plant and prevent its reactor from shutting down. They are very close to the minimum water level required for safe cooling of nuclear equipment and are doing everything possible to increase the water flow into the plant, Miruta added. The plant’s first reactor was shut down on July 28.
The Cernavoda is Romania’s only nuclear power plant. It has two operating units, built using Canadian Candu technology, and generate about 20 percent of Romania’s electricity.