Ճգնաժամի մեկնարկից ի վեր առաջին անգամ՝ հինգ օրվա ընթացքում, միջազգային կազմակերպությունները Սեուտայում սննդամթերք են բաժանել Մարոկկոյից ժամանած միգրանտներին, հայտնում է Cadena SER ռադիոկայանը։
«Կարմիր խաչը և «Հարավ-Հարավ» համագործակցության կազմակերպությունը ճգնաժամի մեկնարկից ի վեր առաջին անգամ Սեուտայում առաջին անհրաժեշտության սննդամթերք են բաշխել շուրջ երկու հազար միգրանտների միջև»,- փոխանցում է ռադիոկայանը։
Ըստ Cadena SER ռադիոկայանի՝ սննդամթերքի բաշխումն իրականացվել է Տրամպոլին լողափի մերձակայքում, որտեղ ճամբարել էին բազմաթիվ միգրանտներ։ Նրանց բաժանել են խմելու ջուր, հաց, կաթ, թխվածքաբլիթներ, թունա ձկան պահածոներ և հրուշակեղեն։ Անվտանգությունն ու կարգուկանոնն ապահովելու նպատակով գործընթացին հետևել են ոստիկանության ուժերը։
Հուլիսի վերջին Իսպանիայի ինքնավար քաղաք Սեուտան, որը գտնվում է Հյուսիսային Աֆրիկայում և սահմանակից է Մարոկկոյին, բախվել է միգրանտների զանգվածային ներհոսքի։ Իսպանիան ոստիկանության, Քաղաքացիական գվարդիայի և զինված ուժերի լրացուցիչ ստորաբաժանումներ է ուղարկել այնտեղ։

Международные организации впервые за пять дней с начала кризиса раздали мигрантам из Марокко в Сеуте продукты питания, сообщает радиостанция Cadena SER.
«Красный Крест и организация сотрудничества «Юг-Юг» впервые с начала кризиса распределили в Сеуте основные продукты питания среди около двух тысяч мигрантов», - передает радиостанция.
Как сообщает Cadena SER, раздача еды прошла у пляжа Трамполин, где многие мигранты развернули лагерь. Им выдавали воду, хлеб, молоко, печенье, консервированного тунца и выпечку. За распределением продуктов следила полиция, чтобы не допустить беспорядков.
В конце июля испанский автономный город Сеута, расположенный в Северной Африке и граничащий с Марокко, столкнулся с массовым проникновением мигрантов. Испания направила туда дополнительные подразделения полиции, гражданской гвардии и вооруженных сил.