ՌԴ ԱԳՆ փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինը ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում մատնանշել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունների խճճված լինելը՝ Հայաստանի՝ Եվրամիություն մտնելու կամ ԵԱՏՄ-ում մնալու հարցով հանրաքվեի վերաբերյալ։
Ինչպես նշել է փոխնախարարը, Հայաստանի Սահմանադրության 205-րդ հոդվածը ենթադրում է, որ վերազգային միջազգային կազմակերպություններին անդամակցության վերաբերյալ նման հանրաքվեն պետք է նախաձեռնվի հենց Հայաստանի կառավարության կողմից։
Միևնույն ժամանակ, շարունակել է նա, 2025 թվականին «Եվրոպական միություն անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» ապագա օրենքի քննարկման ընթացքում հայկական կողմը պնդում էր, որ, չնայած Սահմանադրության դրույթներին, դրա ընդունումը հանրաքվե անցկացնելու անհրաժեշտություն չի առաջացնում, քանի որ այդ փաստաթուղթը պարզապես ոչինչ չնշանակող քաղաքական հռչակագիր է։
«Այժմ էլ մենք լսում ենք, որ Հայաստանի հունիսյան ընտրությունների արդյունքներն իբր ինքնին արդեն համազգային աջակցություն են վկայում եվրոպամետ ուղու, երկրում եվրոպական նորմերի ու կանոնների հետագա ներդրման համար, հետևաբար կրկին հանրաքվեի անհրաժեշտություն չկա», — նշել է փոխնախարարը։
«Հիշեցնեմ, որ նախընտրական արշավի ընթացքում Փաշինյանը երբեմն անում էր տրամագծորեն հակառակ և խճճված հայտարարություններ։ Ընդ որում, երբեմն նաև բավական բացահայտ ընդունում էր, որ Հայաստանին առայժմ ոչ ոք չի հրավիրել ԵՄ, և որ այն ընդհանրապես երբեք կարող է դրա անդամ չդառնալ, — հավելել է նա։ — Իրոք շատ բան է արդեն ասվել, սակայն դա ամենևին էլ հստակություն չի ավելացնում»։
Գալուզինի խոսքով՝ հենց այդ պատճառով Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի ղեկավարները հայտարարել են, որ անհրաժեշտ է հասկանալ, թե իրականում ինչ են մտածում Հայաստանի բնակիչները այս հարցի վերաբերյալ։
«Ընդ որում՝ ոչ թե վերացական-տեսական իմաստով (ցանկանո՞ւմ եք ԵՄ), այլ կոնկրետ-գործնական՝ պատրա՞ստ եք հրաժարվել ԵԱՏՄ անդամակցությունից հանուն ապագայում ԵՄ-ին միանալու՝ ոչ այնքան ակնհայտ հեռանկարի։ Քանի որ հենց հարցի այս ձևակերպումը կլինի առավել ազնիվ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների նկատմամբ։ Եվ նաև ԵԱՏՄ մյուս անդամների նկատմամբ», — եզրափակել է գործակալության զրուցակիցը։

In an interview with TASS, Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin pointed to the convoluted nature of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s statements regarding a referendum on Armenia’s accession to the European Union (EU) or remaining in the Eurasian Economic Union (EAEU).
As the Russian deputy foreign minister noted, Article 205 of the Armenian constitution implies that such a referendum on membership in supranational international organizations should be initiated by the Armenian government itself.
At the same time, Galuzin continued, during the debates in 2025 on the future law on the launch of the process of Armenia’s accession to the EU, the Armenian side argued that, despite the provisions of the constitution, the passing of the aforesaid law does not necessitate a referendum, since this document is simply a meaningless political declaration.
“And now we hear that the results of the June [parliamentary] elections in Armenia supposedly already indicate nationwide support for the pro-European path, for the further introduction of European norms and rules in the country, therefore there is no need for a referendum again,” the Russian deputy foreign minister noted.
“Let me remind that during the [parliamentary] election campaign, Pashinyan sometimes was making diametrically opposing and confusing statements. Moreover, sometimes he was also quite openly admitting that no one has invited Armenia to the EU yet, and that it may never become a member of it,” Galuzin added. “A lot has already been said, but it does not add clarity at all.”
According to the senior Russian diplomat, this is precisely why the leaders of Russia, Belarus, Kazakhstan, and Kyrgyzstan have stated that it is necessary to know what the people of Armenia really think about this issue.
"Moreover, not in an abstract-theoretical sense—‘Do you want the EU?’—but in a concrete-practical sense: ‘Are you ready to give up membership in the EAEU for the sake of the not-so-obvious prospect of joining the EU in the future?’ Because this very wording of the question will be more honest towards the citizens of the Republic of Armenia. And also towards other members of the EAEU," the Russian deputy foreign minister concluded.