ԱՄՆ-ը բավարար ռազմածովային ուժեր ունի՝ Իրանի շրջափակումը անսահմանափակ ժամանակով պահպանելու համար, հինգշաբթի հայտարարել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթը, հաղորդում է Reuters-ը։
Ըստ նրա՝ ամերիկյան նավերը կարող են ըստ անհրաժեշտության ռոտացիայի ենթարկվել և փոխարինել միմյանց տարածաշրջանում, ինչը Վաշինգտոնին հնարավորություն է տալիս շարունակել շրջափակումը՝ առանց սահմանված ժամկետների։
«ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը կարող են անսահմանափակ ժամանակով պահպանել նման շրջափակումը, քանի որ մենք նավերը կռոտացնենք այնտեղ և հետ, ինչպես արել ենք նախկինում և կշարունակենք անել»,- ասել է Հեգսեթը լրագրողներին։
Նախարարի հայտարարությունը վկայում է այն մասին, որ ամերիկյան ռազմական ղեկավարությունը հնարավոր է համարում ծովային շրջափակման երկարատև կիրառումը՝ որպես Իրանի վրա ճնշման գործիք։ Reuters-ի տվյալներով՝ խոսքը վերաբերում է Թեհրանի վրա տնտեսական ճնշման պահպանմանը՝ հակամարտության դադարեցման շուրջ բանակցությունների ֆոնին, որոնք առայժմ համաձայնության չեն հանգեցրել։
Հեգսեթը հայտարարությունն արել է Պանամայում՝ USS Gridley հրթիռային էսկադրային կործանիչի անձնակազմի առջև ելույթ ունենալուց հետո, որը նախկինում մարտական հերթապահություն էր իրականացնում Մերձավոր Արևելքում։
Նախօրեին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնը լիակատար վերահսկողություն է հաստատել Հորմուզի նեղուցի նկատմամբ։ Նա միաժամանակ Իրանի դեմ ամերիկյան ծովային շրջափակումն անվանել էր «պողպատե պատ» և հայտարարել, որ Իրանն ի վիճակի չէ դիմակայել դրան։

США располагают достаточными военно-морскими силами для поддержания блокады Ирана в течение неограниченного времени, заявил в четверг министр обороны США Пит Хегсет, сообщает Reuters.
По его словам, американские корабли могут по мере необходимости ротироваться и сменять друг друга в регионе, что позволяет Вашингтону продолжать блокаду без установленных временных ограничений.
«В течение неограниченного времени ВМС США могут поддерживать такую блокаду, поскольку мы будем ротировать корабли туда и обратно, как делали это раньше, и продолжим делать», — сказал Хегсет журналистам.
Заявление министра свидетельствует о том, что американское военное руководство считает возможным длительное использование морской блокады как инструмента давления на Иран. По данным Reuters, речь идет о поддержании экономического давления на Тегеран на фоне переговоров о прекращении конфликта, которые пока не привели к соглашению.
Хегсет сделал заявление в Панаме после выступления перед экипажем ракетного эсминца USS Gridley, который ранее находился на боевом дежурстве на Ближнем Востоке.
Накануне президент США Дональд Трамп заявил, что Вашингтон установил полный контроль над Ормузским проливом. Он также назвал американскую морскую блокаду Ирана «стеной стали» и заявил, что Иран не способен ей противостоять.