Իրանը կուժեղացնի լարվածությունը Հորմուզի նեղուցում և դրա սահմաններից դուրս, ինչպես նաև կանցնի հարձակման, եթե Միացյալ Նահանգները մի քանի շաբաթվա ընթացքում ամբողջությամբ չկատարի ժամանակավոր խաղաղության համաձայնագիրը, Reuters-ին հայտնել է իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյան։
Եթե ԱՄՆ-ը չհասնի այս ժամկետին, և դիվանագիտությունը ձախողվի, Թեհրանը կանցկացնի «ժամանակին և ճշգրիտ» ռազմական հարձակողական գործողություն՝ Իսլամական Հանրապետության դեմ ԱՄՆ-ի սահմանած ծովային շրջափակումը ճեղքելու համար, հավելել է պաշտոնյան։
Վերջին շաբաթներին Թեհրանին և Վաշինգտոնին հունիսյան համաձայնագրի շրջանակում բանակցությունների վերադարձնելու դիվանագիտական ջանքերը փակուղի են մտել։
«Իրանի սահմանած մի քանի շաբաթ տևող կարճ ժամանակահատվածում համաձայնագրի բոլոր դրույթները ԱՄՆ-ը պետք է կատարի։ Սա նախապայման է ԱՄՆ-ի հետ հետագա բանակցությունների համար»,- Reuters-ին ասել է պաշտոնյան։
Միջնորդները Թեհրանի սահմանած վերջնաժամկետի մանրամասները կփոխանցեն Վաշինգտոնին և տարածաշրջանի պետություններին, հավելել է պաշտոնյան։
«Իրանական կառույցները պետք է պատրաստ լինեն լարվածության էսկալացիային Հորմուզի նեղուցում և ավելի լայն տարածաշրջանում, քանի որ Իրանը պատրաստ կլինի որոշումներ ընդունել և քայլեր ձեռնարկել բարդ հարցերի շուրջ»,- ասել է պաշտոնյան։
Նրա խոսքով՝ Թեհրանը պաշտպանական քաղաքականությունից անցնում է հարձակողականի, քանի որ կորցնում է հավատը Վաշինգտոնի հետ դիվանագիտության արդյունավետության նկատմամբ։
«Ապացուցված փաստ է, որ ԱՄՆ-ը լրջորեն չի վերաբերվում հրադադարին և չի ցանկանում որևէ պարտավորություն ստանձնել, ուստի թշնամու վրա ճնշում գործադրել կամ միջնորդների վրա հույս դնել՝ մշտական հրադադարի հասնելու ակնկալիքով, իրատեսական չէ»,- ընդգծել է պաշտոնյան։

Iran will escalate tensions in the Strait of Hormuz and beyond, and launch an attack if the US fails to implement an interim peace deal fully in a matter of weeks, a senior Iranian official told Reuters on Monday, reports Reuters.
If the US does not meet that deadline and diplomacy fails, Tehran would conduct a "timely and precise" military attack to break the US naval blockade on the Islamic Republic, the official added.
Diplomatic efforts to bring Tehran and Washington back to talks under a June agreement have stalled in recent weeks.
"Within the short period of a few weeks set by Iran, all the agreement's provisions must be implemented by the US This is a precondition for further negotiations with the US," the official told Reuters.
Mediators would share details of Tehran's deadline with Washington and regional states, the official added.
"Iranian entities must be prepared to escalate tensions in the Strait of Hormuz and wider region, as Iran will be ready to make decisions and take action on difficult decisions," the official said.
The Iranian official said Tehran was shifting its policy from defense to offense as it was losing confidence in the merits of diplomacy with Washington.
"It is a proven fact that the US is not serious about a ceasefire and won't commit to any, so putting pressure on the enemy or relying on mediators in the hope of reaching a permanent ceasefire is not realistic," the official said.