Սեպտեմբերի 4-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց Մոսկվայի Պատրիարքության Արտաքին եկեղեցական կապերի բաժնի նախագահ, Վոլոկոլամսկի միտրոպոլիտ Անտոնիին։
Միտրոպոլիտ Անտոնին Նորին Սրբությանը փոխանցեց Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո Կիրիլ Պատրիարքի եղբայրական ողջույններն ու բարեմաղթանքները՝ վերահաստատելով Ռուս Ուղղափառ Եկեղեցու զորակցությունը Հայոց Եկեղեցուն։ Նորին Սրբազնությունը անդրադարձ կատարեց Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու կարևոր դերակատարությանը հայ ժողովրդի կյանքում` անընդունելի նկատելով աշխարհիկ իշխանությունների կողմից որևէ միջամտություն Եկեղեցու ներքին կյանքին։
Այնուհետև Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն իր օրհնությունն ու աղոթքները բերեց Միտրոպոլիտ Անտոնիի գլխավորած պատվիրակությանը։ Նորին Սրբությունը մասնավոր իր երախտագիտությունը հայտնեց Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո Պատրիարքի կողմից Հայոց Եկեղեցուն և Հայոց Հայրապետի նկատմամբ մշտապես դրսևորվող ջերմ վերաբերմունքի և զորակցության համար։ Վեհափառ Հայրապետը գոհունակությամբ անդրադարձավ երկու Եկեղեցիների հարաբերություններին ու գործակցությանը՝ մաղթելով, որ ամուր և հաստատուն լինի այդ եղբայրությունը և ծառայի երկու բարեկամ ժողովուրդների միջև բազմադարյա կապերի զորացմանը։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց Եկեղեցիների նկատմամբ տեղ գտնող բռնաճնշումներին և հետապնդումներին։ Ընդգծվեց, որ Աստծո ողորմությամբ, եկեղեցականների նախանձախնդիր ծառայությամբ և ժողովրդի ամուր հավատով կհաղթահարվեն բոլոր փորձություններն ու դժվարությունները։
Հանդիպման ավարտին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն իր եղբայրական ողջույնները փոխանցեց Նորին Սրբություն Կիրիլ Պատրիարքին՝ մաղթելով քաջառողջություն և գահակալության երկար ու արդյունավոր տարիներ՝ ի պայծառություն Ռուս Ուղղափառ Եկեղեցու և ի բարօրություն հավատավոր իր հոտի։

4 сентября Его Святейшество Гарегин II, Верховный Патриарх и Католикос всех армян, в Первопрестольном Святом Эчмиадзине принял председателя Отдела внешних церковных связей Московского Патриархата, митрополита Волоколамского Антония.
Митрополит Антоний передал Его Святейшеству братские приветствия и благопожелания Патриарха Московского и всея Руси Кирилла, подтвердив поддержку Русской Православной Церкви Армянской Церкви. Его Высокопреосвященство коснулся важной роли Армянской Апостольской Святой Церкви в жизни армянского народа, сочтя неприемлемым какое-либо вмешательство светских властей во внутреннюю жизнь Церкви.
Затем Католикос всех армян преподал свое благословение и вознес молитвы за делегацию, возглавляемую митрополитом Антонием. Его Святейшество особо выразил признательность за неизменно теплое отношение и поддержку, проявляемые Патриархом Московским и всея Руси к Армянской Церкви и Армянскому Патриарху. Верховный Патриарх с удовлетворением отметил отношения и сотрудничество двух Церквей, пожелав, чтобы это братство было крепким и незыблемым и служило укреплению многовековых связей между двумя дружественными народами.
В ходе беседы были затронуты притеснения и преследования, имеющие место в отношении Церквей. Было подчеркнуто, что милостью Божией, ревностным служением духовенства и крепкой верой народа будут преодолены все испытания и трудности.
В завершение встречи Католикос всех армян передал свои братские приветствия Его Святейшеству Патриарху Кириллу, пожелав ему крепкого здоровья и долгих, плодотворных лет патриаршего служения — во славу Русской Православной Церкви и во благо его верной паствы.