Ռուսաստանը Ուկրաինայի հետ չի հասել ավելի լայն՝ եռօրյա հրադադարի պայմանավորվածության, քան մայրաքաղաքներին հարվածների դադարեցումն է։ Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ամերիկացի բանակցողներ Սթիվ Ուիտկոֆի և Ջարեդ Քուշների հետ հանդիպման ժամանակ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Ռուսաստանի ղեկավարի խոսքով՝ Ռուսաստանը սեպտեմբերի 5-ի սկզբից երեք օրով դադարեցրել է հարվածներ հասցնել Կիևին, մինչդեռ ուկրաինական կողմը նույնպես զգալիորեն կրճատել է Ռուսաստանի տարածքի ուղղությամբ հարվածները։
«Ուկրաինայի իշխանությունները հրապարակել են երեք օրով ավելի լայն զինադադարի իրենց կոչը, սակայն այդ մասին նրանց հետ մենք երբեք չենք պայմանավորվել», — ասել է Պուտինը։
Նա նաև հայտարարել է, որ Ռուսաստանը մտադիր է ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր քայլերը՝ բանակցային գործընթացի և ամերիկացի միջնորդների անվտանգությունն ապահովելու համար։

Россия не заключала с Украиной договоренностей о более широком трехдневном прекращении огня, чем приостановка ударов по столицам. Об этом заявил президент России Владимир Путин на встрече с американскими переговорщиками Стивом Уиткоффом и Джаредом Кушнером, передаёт ТАСС.
По словам российского лидера, Россия прекратила наносить удары по Киеву на три дня с начала 5 сентября, тогда как украинская сторона также значительно сократила удары по территории России.
«Украинские власти опубликовали свой призыв к более широкому перемирию на три дня, но об этом мы с ними никогда не договаривались», — сказал Путин.
Он также заявил, что Россия намерена сделать все необходимое для обеспечения безопасности переговорного процесса и американских посредников.