Արժույթի միջազգային հիմնադրամը որոշում է ընդունել Հայաստանին տրվող վարկի ծավալները հասցնել մինչև 823 մլն. դրամի։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին հայտնել են Հայաստանում ԱՄՀ-ի ներկայացուցչությունում։
Ըստ ԱՄՀ գործադիր տնօրենի տեղակալ Մուրիլո Պորտուգալայի, Stand-By ծրագրի շրջանակներում Հիմնադրամի կողմից տրամադրվող միջոցների ծավալներն ավելացնելու որոշումը հիմնված է տնտեսական արտաքին գործոնների վատացման վրա, ինչի հետևանք է Հայաստանում ներդրումների և շինարարության ծավալների նվազումը։ Վարկային գծի ավելացման շնորհիվ Հայաստանին անմիջապես կհատկացվի շուրջ 158 մլն. դոլարի չափով գումար։ Այսպիսով՝ Stand-By ծրագրի շրջանակներում Հայաստանին տրամադրվող միջոցների ընդհանուր ծավալը կկազմի 400 մլն. դոլար։
Հայաստանում Stand-By ծրագրի իրականացման մասին որոշումը ԱՄՀ-ն ընդունել է 2009 թվականի մարտի 6-ին։ Ծրագրի նպատակն է աջակցել Հայաստանի իշխանություններին՝ երկրում համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի հետևանքների դեմ պայքարում։

Международный валютный фонд (МВФ) принял решение увеличить объем выдаваемого Армении кредита до $823 млн. Об этом корреспонденту Новости Армении-NEWS.am сообщили в представительстве МВФ в Армении.
По словам заместителя исполнительного директора МВФ Мурило Португала, решение увеличить объем средств, выдаваемых Фондом в рамках программы Stand-By, основывается на ухудшении внешних экономических факторов, последствием чего стало снижение объемов инвестиций и строительства в Армении. Благодаря увеличению кредитной линии, Армении немедленно будет выделена сумма порядка $158 млн. Итого общий объем полученных Арменией средств в рамках программы Stand-By составит $400млн.
Соглашение о реализации программы Stand-By в Армении было принято Международным валютным фондом 6 марта 2009 года. Целью программы является содействие экономическим программам армянских властей по борьбе с последствиями мирового финансового кризиса в стране.