Խոշտանգումները սկսում են մասսայական բնույթ են կրել՝ խոստովանական ցուցմունքների ակնկալիքով: Այս մասին Facebook–ի իր էջում գրել է փաստաբան Աշոտ Սիմոնյանը։
Նա, մասնավորապես, նշել է. «2026թ. սեպտեմբերի 6-ին, ժամը 13:30-ի սահմաններում, քաղաքացին իր շենքի բակին կից փողոցի մայթով քայլելիս կանգնեցվել է պարեկային ծառայության՝ ավտոմեքենայով ծառայություն իրականացնող կարգախմբի կողմից, անհասկանալի հանգամանքներում ուժ է կիրառվել նրա նկատմամբ, տարվել է Շենգավիթի ոստիկանության բաժին, որտեղ նրա անձնական խուզարկությամբ ՈՉԻՆՉ չհայտնաբերելուց հետո, ոստիկանութան աշխատակիցների կողմից քաղաքացին ենթարկվել է խոշտանգման՝ այն նպատակով, որ վերջինս խոստովանի իբր իր մոտ որոշակի չափաքանակով՝ մոտ 0,5 գրամ ՄԱՐԻԽՈՒԱՆԱ թմրամիջոցի առկայության մասին:
Շուրջ 6 ժամ ոստիկանությունում ապօրինի պահվելուց ու խոշտանգման ենթարկվելուց հետո, քաղաքացուն ներկայացրել են ՀՀ Քննչական կոմիտեի Շենգավիթի քննչական բաժին, որտեղ քաղաքացին, զրկված լինելով իրավական որևէ տեսակի օգնությունից, աջակցությունից, ստիպված «խոստովանել» է, թե ոստիկանության աշխատակիցների կողմից բերված թմրամիջոցն իբր իրենն է և իր անձնական օգտագործման համար է:Արդեն այսօր, քաղաքացին դիմել է ինձ՝ ստանձնելու նրա շահերի պաշտպանությունը: Բոլոր վնասվածքները մասնավոր կենտրոնում բժշկական զննությամբ ֆիքսվելու են և տրամադրվեն վարույթն իրականացնող մարմնին և Դատախազությանը: Ներկայացվել է հանցագործության մասին հաղորդում:
Ակնկալում ենք նույնիսկ հանցագործություն չհամարվող՝ մանր չափերով թմրամիջոց պահելու հանցանքը անձի վրա բարդելու և խոշտանգման միջոցով հանցանքի ընդունմանն ուղղված գործողությունների համար մեղավոր ԲՈԼՈՐ անձանց պատասխանատվությունը, քանի որ նման գործելակերպով իրավապահ համակարգի որոշ ներկայացուցիչներ ԱՆՓՈՓՈԽԵԼԻ ու անվերադարձ կերպով արատավորում են նաև իրենց տասնյակ ու հարյուրավոր բարեխիղճ գորընկերների համբավը և Հայաստանի Հանրապետության ՝ որպես ժողովրդավարական պետության համբավը»:

Пытки начинают приобретать массовый характер — в ожидании признательных показаний. Об этом на своей странице в Facebook написал адвокат Ашот Симонян.
В частности, он отметил: «6 сентября 2026 года, примерно в 13:30, гражданин, проходя по тротуару улицы, прилегающей к двору своего дома, был остановлен нарядом патрульной службы, несшим службу на автомобиле; при неясных обстоятельствах к нему была применена сила, после чего его доставили в отдел полиции Шенгавита. После того, как при личном досмотре у него НИЧЕГО не обнаружили, сотрудники полиции подвергли гражданина пыткам с целью заставить его признаться, будто при нем имелось определенное количество — около 0,5 грамма — наркотического средства МАРИХУАНА.
После примерно 6 часов незаконного удержания в полиции и подвергания пыткам гражданина доставили в следственный отдел Шенгавита Следственного комитета РА, где он, будучи лишен какой-либо юридической помощи и поддержки, был вынужден «признать», что наркотик, принесенный сотрудниками полиции, якобы принадлежит ему и предназначен для его личного употребления. Уже сегодня гражданин обратился ко мне с просьбой взять на себя защиту его интересов. Все телесные повреждения будут зафиксированы в частном медицинском центре в ходе медицинского осмотра и предоставлены органу, осуществляющему производство, а также прокуратуре. Сообщение о преступлении уже подано.
Мы ожидаем привлечения к ответственности ВСЕХ виновных лиц за действия, направленные на вменение человеку преступления, которым даже не считается хранение наркотического средства в небольшом размере, а также за принуждение к признанию преступления посредством пыток, поскольку подобной практикой некоторые представители правоохранительной системы НЕОБРАТИМО и безвозвратно порочат репутацию также десятков и сотен своих добросовестных коллег и репутацию Республики Армения как демократического государства».