Այսօր` սեպտեմբերի 18-ին ՄԱԿ-ում Անգլերենի օրվան նվիրված միջոցառման ժամանակ ուսանողները, դասախոսները, պաշտոնական անձինք, դեսպանությունների ներկայացուցիչներն ու լրագրողները հավելյալ հնարավորություն ունեցան տեղեկանալու անգլերենի՝ ՄԱԿ-ի 6 պաշտոնական լեզուներից մեկի օգտակարության եւ կարեւորության մասին:
Միջոցառումը կազմակերպել էր ՄԱԿ-ի հանրային տեղեկատվության վարչությունը Վ. Բրյուսովի անվան Երեեւանի պետական լեզվաբանական համալսարանի հետ համատեղ:
Լեզվաբանական համալսարանի ռեկտորը, ՄԱԿ-ի, Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպանության, Ամերիկյան եւ Բրիտանական խորհուրդների ներկայացուցիչները ողջունեցին միջոցառման մասնակիցներին, խոսեցին ՄԱԿ-ում անգլերենի կարեւորության մասին:
Հայաստանում ՄԱԿ-ի Հանրային տեղեկատվության վարչության ներկայացուցիչ Մարիա Դոցենկոն ասել է. «Մենք ձգտում ենք խրախուսել հայաստանցի երիտասարդությանը՝ սովորել անգլերեն եւ ՄԱԿ-ի այլ լեզուներ, եւ օգնել նրանց հասկանալ, թե որքան կարեւոր է ՄԱԿ-ի բազմալեզվությունը վերջինիս բազմաբարդ օրակարգի իրականացման եւ խաղաղության, բազմազանության ու միջմշակութային երկխոսության խթանման տեսանկյունից՝ հանուն մարդկային զարգացման»:
Համալսարանի ռեկտոր Գայանե Գասպարյանը նշել է. «Մեր խնդիրն է ավելի մեծացնել հայաստանցիների իրազեկությունը ՄԱԿ-ի պաշտոնական լեզուների հարստության, գեղեցկության եւ մշակութային կարեւորության վերաբերյալ: Մեր համալսարանը բարձր է գնահատում ՄԱԿ-ի հետ սերտ համագործակցությունը եւ ՄԱԿ-ի աջակցությունն այս հարցում»:
Միջոցառման ընթացքում համալսարանի բարձր կուրսերի ուսանողները ներկայացրեցին բեմականացում բրիտանացի լեզվաբան Դեյվիդ Քրիսթըլի «Շարունակելով ապրել» ստեղծագործության հիման վրա, որը նվիրված է լեզուների պաշտպանության եւ առաջմղման կարեւորությանը:
Արաբերենը, չինարենը, անգլերենը, ֆրանսերենը, ռուսերենը եւ իսպաներենը ՄԱԿ-ի վեց պաշտոնական լեզուներն են: Անգլերենը երկրորդն է աշխարհի ամենատարածված լեզուների թվում, համաձայն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի տվյալների:
2010 թ.սկսած ՄԱԿ-ի Հանրային տեղեկատվության վարչությունը Նյու Յորքում հայտարարել է «ՄԱԿ-ում լեզուների օրեր» նախաձեռնության մեկնարկի մասին՝ ուղղված լեզվական եւ մշակութային բազմազանության պահպանմանն ու խթանմանը: ՄԱԿ-ի հանրային տեղեկատվության վարչության երեւանյան գրասենյակը գործընկերների հետ միասին 2012 թ. ընթացքում նշում է ՄԱԿ-ի պաշտոնական բոլոր լեզուների օրերը:

YEREVAN. – Students, university professors, authorities, representatives of the diplomatic community and journalists learned more about the use and importance of the English Language at the UN during the observation of the English Language Day in Armenia on Tuesday.
The event was organized by the UN Department of Public Information jointly with the Yerevan State Linguistic University named after V. Brusov.
The Rector of the University, representatives of the UN, the embassy of the United States of America, American and British Councils welcomed the guests, spoke about the importance of the English language for the UN.
The UN Department of Public Information Representative in Armenia, Maria Dotsenko said: “We aim at further motivating the Armenian youth to study English and other UN languages and to better understand how crucial the multilingualism of the UN is for the implementation of its complex agenda, promotion of peace, diversity, cross-cultural dialogue and partnerships towards better human development.”
The Rector of the University, Gayane Gasparyan commented: “Our goal is to further raise awareness among Armenians of the richness, beauty and cultural importance of the foreign languages. Our university appreciates close ties with the United Nations and their support.”
A modern stage play “Living On” about the importance of protection and promotion of languages written by the British linguist Professor David Crystal was performed by senior undergraduates.
Arabic, Chinese, English, French, Russian and Spanish are the six official languages of the United Nations. English is the second among the world’s most widely spoken languages, according to figures from UNESCO.
Starting from 2010, the United Nations Department of Public Information in New York has announced the launch of “Language Days at the United Nations”, an initiative which seeks to celebrate multilingualism and cultural diversity. The UNDPI Yerevan Office together with partners marks all official languages of the UN throughout 2012.