Չինաստանի իշխանություններն օրենք են ընդունել, որով պարտադրում են երիտասարդ չինացիներին հաճախ այցելել իրենց ծեր հարազատներին, իսկ գործատուն պարտավոր է իր աշխատողներին ժամանակ տրամադրել նման այցերի համար:
Օրենքում, սակայն, գրված չէ, թե ինչպես են պատժելու նրանց, ովքեր կխախտեն այդ օրենքը: Բացի այդ, չի նշվում, թե որքան հաճախ մարդիկ պետք է այցելեն իրենց թոշակառու հարազատներին: Սակայն եթե վերջիններս ուշադրության պակաս զգան, նրանք կարող են դիմել իշխանություններին կամ նույնիսկ դատի տալ իրենց երիտասարդ հարազատներին, գրում է «Սինհուա» գործակալությունը:
Այս օրենքը նախկինում գործող մեծահասակների իրավունքների եւ շահերի պաշտպանության մասին օրենքի բարեփոխված տարբերակն է: Նոր խմբագրությամբ օրենքն ուժի մեջ կմտնի 2013 թվականի հուլիսի 1-ից:
Նման փոփոխությունների անհրաժեշտությունը ծագել է Չինաստանի բնակչության ծերացմամբ եւ մեծահասակների մասին հոգ տանելու անհրաժեշտությամբ պայմանավորված: 2011 թվականի վերջին երկրում հաշվվում էր 60 տարեկանից բարձր ավելի քան 184 մլն մարդ, ինչը կազմում է Չինաստանի բնակչության 13,7 տոկոսը: 2013 թվականին նրանց թիվը կհասնի 200 մլն-ի: Բացի այդ, Չինաստանում մեծահասակների շարքում 33 մլն-ը հաշմանդամներ են:
Ի դեպ, 2005 թվականին ընդունված ՀՀ Սահմանադրության 36-րդ հոդվածում եւս կա դրույթ, որտեղ նշվում է. «Չափահաս աշխատունակ անձինք պարտավոր են հոգ տանել իրենց անաշխատունակ եւ կարիքավոր ծնողների համար»:

Власти Китая приняли закон, который обязывает молодых китайцев часто навещать пожилых родственников. А работодатель при этом обязан предоставить своим подчиненным время для таких посещений.
При этом в законе не прописано, как будут штрафовать тех, кто его нарушит. Кроме того, не поясняется, насколько часто китайцы должны ездить к родственникам-пенсионерам. Однако если пожилым людям будет не хватать внимания, они могут обратиться за помощью к властям или даже подать иск в суд, сообщает «Синьхуа».
Нынешний закон является усовершенствованной версией предыдущего закона о защите прав и интересов пожилых людей, принятого в 1996 году. Новая редакция вступит в силу с 1 июля 2013 года.
Потребность в изменениях появилась в связи со старением населения в Китае и необходимостью заботиться о пожилых людях. К концу 2011 года в стране насчитывалось более 184 миллионов человек старше 60 лет, что составляет 13,7 процента всего населения. В 2013 году их число увеличится до 200 миллионов. Помимо этого, согласно статистическим данным, среди пожилых людей в КНР более 33 миллионов инвалиды.