Դեդ Հասանի սպանության հնարավոր պատվիրատուին որոնելիս վրացի լրագրող եւ մի քանի գրքերի հեղինակ Գիգա Լիպարտելիանին Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիի հետքի վրա է դուրս եկել:
Նա պարզել է, որ Իվանիշվիլիի «Ռոսիյսկի կրեդիտ» բանկը 1990-ականներին կապեր է ունեցել Ուսոյանի եւ այլ «օրենքով գողերի» հետ:, իսկ այսօր նրանք հակամարտում են: Այդ մասին նա պատմել է ուկրաինական TBI հեռուստաալիքի հետ հարցազրույցում:
«Դեդ Հասանին սպանեցին այն ժամանակ, երբ Վրաստանի վարչապետ դարձավ Բիձինա Իվանիշվիլին, 2010թ. Ուսոյանին կրակեցին, բայց չսպանեցին, դա նախազգուշական կրակոց էր: Այժմ գնդակն ուղիղ գլխին էր դիպել: Այդ ամենը Վրաստանի նոր իշխանությունների հետ է կապված, որոնք ռուսական «գողական» արտադրանք են:
Ես գիրք եմ գրել Իվանիշվիլիի պատվիրած սպանությունների մասին: 1990-ականներին նա անձամբ էր պատվիրել Օթար եւ Ամիրան Քվանթրիաշվիլիների սպանությունը: Դրա ապացույցը կա», – հայտարարել է Լիպարտելիանին, գրում է «Գռուզիա օնլայնը»:
Հիշեցնենք, որ քրեական հեղինակություն Դեդ Հասանը (Ասլան Ուսոյան) սպանվել էր հունվարի 16-ին Մոսկվայում, դիպուկահարի կողմից: Հարազատները ցանկանում էին նրան հայրենի Թբիլիսիում թաղել, սակայն, վարկածներից մեկով վրացական իշխանությունները մերժել էին ընդունել նրա մարմինը, մյուս վարկածով էլ՝ հուղարկավորությանը մասնակցել ցանկացող եղբայրներին անվտանգության երաշխիքներ չէին տրամադրել:

В поисках возможных заказчиков убийства Деда Хасана грузинский журналист и автор нескольких книг Гига Гига Липартелиани вышел на след премьер-министра  Грузии Бидзины Иванишвили.
Журналист выяснил, что у банка Иванишвили «Российский кредит» в 1990-е годы были отношения с Усояном и другими «ворами в законе», а сегодня между ними идет борьба. Обо всем этом он рассказал в интервью украинской телекомпании TBI.
«Деда Хасана убили тогда, когда премьер-министром Грузии стал Бидзина Иванишвили, в 2010 году в Усояна стреляли, но не убили, это был предупредительный выстрел, теперь же пуля попала точно в голову, и он был убит. Все это связано с новыми властями Грузии. Новые грузинские власти – это воровской, российский продукт. Я написал книгу об убийствах, заказанных Иванишвили. В 1990-е годы он лично заказал убийство Отара и Амирана Квантришвили. Есть доказательства этого», – заявил Липартелиани, пишет «Грузия Онлайн».
Напомним, криминальный авторитет Дед Хасан (Аслан Усоян) был застрелен снайпером 16 января в Москве. Родственники хотели похоронить его на родине в Тбилиси, однако спецборт с телом покойного так и не долетел до грузинской столицы, по одной версии из-за отказа грузинских властей принять самолет, а по другой – из-за того, что желающим принять участие в похоронах браткам не были даны гарантии безопасности.