Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը փետրվարի 5-ին ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի նորանշանակ մշտական համակարգող, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Դաֆինա Գերչեւային:
Հայաստանի նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Գերչեւան նախագահին հանձնել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցչի պաշտոնում նշանակվելու վերաբերյալ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի նամակը:
Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել ՀՀ կառավարության եւ ՄԱԿ-ի տարբեր գործակալությունների միջեւ ձեւավորված արդյունավետ համագործակցությունը եւ տարիներ շարունակ իրականացվող ծրագրերը:
Դաֆինա Գերչեւան իր հերթին գոհունակություն է հայտնել գերազանց համագործակցության առթիվ, որի վկայությունն է համարել 2010-2015թթ. ՄԱԿ-ի զարգացման աջակցության ծրագիրը: Նշելով, որ անցած տարի հաջողությամբ ավարտվել է ծրագրի առաջին փուլը, իսկ ներկայումս սկսվել է երկրորդը` Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողն ասել է, որ ՄԱԿ-ի գլխավոր նպատակներից մեկը կայուն զարգացմանն աջակցելն է, եւ ծրագրի շրջանակում իրականացվող նախագծերը համապատասխանեցված են Հայաստանի առաջնահերթություններին, որոնց թվում են աղքատության կրճատման, հանրային ծառայությունների` կրթության, առողջապահության հասանելիության ապահովման, ապակենտրոնացման, աղետների դեմ պայքարի խնդիրները:
Երկրի ղեկավարի խոսքով` այն արժեքները, որոնց դավանում է ՄԱԿ-ը որպես կազմակերպություն, դավանում է նաեւ Հայաստանը որպես պետություն, ուստի մեր շահերն ընդհանուր են:

Президент Армении Серж Саргсян провел 5 февраля встречу с новоназначенным постоянным представителем программ развития ООН Дафиной Герчевой.
Как сообщили Новости Армении-NEWS.am в пресс-службе главы государства, Герчева вручила президенту письмо генерального секретаря ООН по поводу ее назначения на должность постоянного координатора и постоянного представителя программ развития ООН.
Саргсян дал высокую оценку программам и эффективному сотрудничеству, которое складывается между правительством Армении и различными агентствами ООН.
Герчева, в свою очередь, выразила удовлетворение по поводу идеального сотрудничества, свидетельством которого являются программы содействия ООН на 2010-2015 гг. Как она отметила, главной целью ООН является содействие прочному развитию, а проекты, предусмотренные программой (в числе которых — сокращение бедности, децентрализация образования, обеспечение здравоохранения, борьба против природных катаклизм), соответствуют приоритетам Армении.
По словам президента Армении, ценности, которые пропагандирует ООН — общие и для Армении, интересы страны и Организации совпадают.