Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը փետրվարի 5-ին ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի նորանշանակ մշտական համակարգող, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Դաֆինա Գերչեւային:
Հայաստանի նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Գերչեւան նախագահին հանձնել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցչի պաշտոնում նշանակվելու վերաբերյալ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի նամակը:
Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել ՀՀ կառավարության եւ ՄԱԿ-ի տարբեր գործակալությունների միջեւ ձեւավորված արդյունավետ համագործակցությունը եւ տարիներ շարունակ իրականացվող ծրագրերը:
Դաֆինա Գերչեւան իր հերթին գոհունակություն է հայտնել գերազանց համագործակցության առթիվ, որի վկայությունն է համարել 2010-2015թթ. ՄԱԿ-ի զարգացման աջակցության ծրագիրը: Նշելով, որ անցած տարի հաջողությամբ ավարտվել է ծրագրի առաջին փուլը, իսկ ներկայումս սկսվել է երկրորդը` Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողն ասել է, որ ՄԱԿ-ի գլխավոր նպատակներից մեկը կայուն զարգացմանն աջակցելն է, եւ ծրագրի շրջանակում իրականացվող նախագծերը համապատասխանեցված են Հայաստանի առաջնահերթություններին, որոնց թվում են աղքատության կրճատման, հանրային ծառայությունների` կրթության, առողջապահության հասանելիության ապահովման, ապակենտրոնացման, աղետների դեմ պայքարի խնդիրները:
Երկրի ղեկավարի խոսքով` այն արժեքները, որոնց դավանում է ՄԱԿ-ը որպես կազմակերպություն, դավանում է նաեւ Հայաստանը որպես պետություն, ուստի մեր շահերն ընդհանուր են:

RA President Serzh Sargsyan held a meeting on February 5 with Dafina Gercheva, the newly appointed U.N. Resident Representative in Armenia and Regional Coordinator of the U.N. Development Program.
The RA presidential press office told NEWS.am Ms. Gercheva handed the U.S. Secretary General’s letter on her appointment to the Armenian President.
Serzh Sargsyan made a high appraisal of the effective cooperation the Armenian Government formed with U.S. agencies, as well as the programs that have been implemented for years.
Gercheva expressed her satisfaction with excellent cooperation. Evidence thereof is the U.N. development assistance program for 2010-2015. She said that the first stage of the program proved successful last year, and the second stage has been launched. Gercheva said that one of the U.N.’s major aims is assisting stable development. She pointed out that the projects to be implemented under the program are in harmony with Armenia’s priorities: poverty reduction, social security, availability of education and medical services, disaster management, etc…
The Armenian leader stated that Armenia shares the U.N. values and, therefore has common interests with it.