Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նախօրեին՝ փետրվարի 5-ին ընդունել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Ռոբերտ Գեյթսին:
Ինչպես հաղորդում է TRT-ն, հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Թուրքիայի հետախուզական տվյալները ԱՄՆ-ին հանձնելու վերաբերյալ:
Բանակցություններում, որ տեւել են 1,5 ժամ, կողմերը եւս մեկ անգամ մտադրություն են հայտնել համատեղ պայքարել ահաբեկչության դեմ:
Գեյթսը նշել է նաեւ Թուրքիայի կարեւոր դերը Աֆղանստանում: Կողմերը եկել են համաձայնության Աֆղանստանում թուրք զինվորականների քանակի ավելացման շուրջ, որոնք վարժանքներ եւ դասընթացներ են անցկացնելու անվտանգության աֆղանական ուժերի շրջանում:
Հիշեցնենք, որ անցած տարեվերջին թուրքական վարչապետը հայտարարել էր, թե երկիրը մտադիր չէ ավելացել Աֆղանստանում իր ռազմական ներկայությոնը: Նա հայտնել էր, որ Թուրքիան արել է իր կարեցածին չափ՝ սկզբնական 700-ից լրակազմը հասցնելով 1750-ի: Իսկ փաստը, որ թուրք զինվորները չեն մասնակցում այդ երկրում ընթացող ռազմական գործողություններին, Վաշինգտոնի կողմից ճնշումներին Անկարային տեւական դիմադրության արդյունքն է:

According to TRT channel, accord on furnishing U.S. with Turkish intelligence data was reached in the course of 1.5-hour meeting.
The officials also indicated intention to jointly struggle against terrorism. Gates emphasized Turkey’s crucial role in Afghanistan. The sides agreed on increase in number of military training teams in Afghanistan as well.
In 2009 year end Turkish Premier stated that country has no intention to increase its military contingent in Afghanistan. Erdogan declared Turkey already did its utmost, voluntarily extending the number of troops to 1750 from 700. The fact that Turkish servicemen do not participate in the military operations ensues from Ankara’s lasting resistance to constant pressure from Washington.