Հայաստանի ԿԸՀ-ն հրապարակել է հայ դիվանագետների  եւ նրանց ընտանիքների էլեկտրոնային քվեարկության արդյունքները: ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանի խոսքով, էլեկտրոնային եղանակով քվեարկողների ցանկում ընդգրկված էր 243 ընտրող, որոնցից քվեարկել են 228 մարդ, 4 քվեաթերթիկ անվավեր է ճանաչվել:
Ձայների գերակշիռ մասը ստացել է գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը` 218 քվե: Արման Մելիքյանը ստացել է 4, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը 2 ձայն, մյուս թեկնածուները` 0 ձայն:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 9-ին, ժամը 8-ին մեկնարկել է էլեկտրոնային քվեարկությունը Հայաստանի դիվանագիտական եւ հյուպատոսական ներկայացուցչություններում: Քվեարկությունը տեւել է 5 օր եւ ավարտվել փետրվարի 13ին, Երեւանի ժամանակով ժամը 20-ին:

Armenian Central Electoral Commission published the results of the elections through electronic voting for Armenian envoys and their family members. According to the CEC Chairman Tigran Mukuchyan, 243 voters were in the lists of the voters, of which 228 people voted, 4 ballots were declared invalid.
The vast majority of votes were received in favor of the presidential candidate, incumbent President Serzh Sargsyan: 218 votes. The rest of the votes of Armenian envoys and their family members are as follows: Arman Melikyan: 4, Raffi Hovannisian: 2, other candidates: 0.
Recall that on February 9 at 8 am. Yerevan time, e-voting for the presidential elections in the diplomatic and consular representations of Armenia abroad started, which was attended by envoys and family members of officials who are serving abroad. Voting lasted fo 5 days and ended on February 13 at 8 pm. Yerevan time.