Րաֆֆի Հովհաննիսյանի գլխավոր վրիպումն այն էր, որ նա առանց լրատվական սպասավորների, փակ դռների հետեւում հանդիպեց Սերժ Սարգսյանի հետ: Այս մասին, այսօր` փետրվարի 22-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի մարքսիստական կուսակցության նախագահ Դավիթ Հակոբյանը:
«Թող հանդիպումը լիներ բաց ժողովրդի, աշխարհի աուդիտորիայի առաջ, որ տեսնեինք, թե ինչպիսի շահատակումներ են այնտեղ կատարվում: Առանց լրատվական սպասավորների փակ դռների հետեւում հանդիպում անցկացնելը Րաֆֆի Հովհաննիսյանի «գռուբեյշիյ տակտիկական պռոմխն էր»,- ասաց Դավիթ Հակոբյանը:
Նրա ներկայացմամբ` ներկայումս Սերժ Սարգսյանը ունի երկու տարբերակ` գնալ համագործակցության Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հետ եւ նրան առաջարկել վարչապետի կամ ԱԺ նախագահի պաշտոնը, քանի որ նրա համար քվեարկել է ընտրողների 70 տոկոսը, կամ Սերժ Սարգսյանը կարող է ընտրել «ալկոհոլիկ Ելցինի սցենարը» ` նոր նախագահական ընտրություններ հայտարարի եւ ինքը չմասնակցի` կանգնելով արբիտրի դերում»,- ասաց Դավիթ Հակոբյանը եւ ավելացրեց, որ չորորդ իշխանագողությունը ազգը չի հանդուժի:
Նա նաեւ ասաց, որ ինքն անձամբ ընտրել է Սերժ Սարգսյանին, քանի որ նրան հորդորել է, որ ավելի լավ է այսօր իշխանափոխությունը տալ վերեւից, քան` ներքեւից: «Վերեւից եմ ասում, որ Ազատիչը ձերբազատվի իր հանցագործ ոհմակից, ոչ թե ականջ դնի այդ ոհմակին: Դրանից հետո գաղափարական ուղեղներով ձեւավորի իր շքախումբը»,-ամփոփեց մարքսիստը:

YEREVAN. – The grave tactical mistake of Armenia’s opposition Heritage Party Chairman Raffi Hovannisian—who became the runner-up to the winner, incumbent President Sargsyan, in Monday’s presidential election, but he claims to be the real winner in the vote—was that he met with Sargsyan on Thursday without the presence of the members of the media, and behind closed doors, Marxist Party of Armenia leader Davit Hakobyan stated during a press conference on Friday.
“The talk should have been open before the people, the world audience, so that we could have seen what kind of discussions were being held,” Hakobyan said.
As per the politician, President Sargsyan has two options at present.
“First, is to cooperate with Raffi Hovannisian and to offer him either the PM’s or the National Assembly Speaker’s position. Second, Serzh Sargsyan could declare a new presidential election but not run for office [himself], and [, instead,] play the role of the arbitrator,” Hakobyan stated.
The head of the Marxist party added that he voted for Serzh Sargsyan because he had urged him that today it is better to change power from above than from below.