Միջազգային հանրությունը թույլ չի տա, որ Ադրբեջանը կործանի Լեռնային Ղարաբաղ ուղեւորված քաղաքացիական ինքնաթիռները: Այդ մասին այսօր՝ մարտի 5-ի մամուլի ասուլիսում նշել է բուլղարացի հայտնի լրագրող, փաստագրագետ Ցվետանա Պասկալեւան:
«Ես այնքան ուրախ եմ օդանավակայանի հնարավոր վերաբացման առթիվ», - նշել է նա՝ հավելելով, որ հիանալի հիշում է, թե ինչպիսին էր օդանավակայանը, երբ 1991-ի մայիսին առաջին անգամ եկավ Լեռնային Ղարաբաղ: Խոսելով նոր շենքի մասին՝ հեռուստալրագրողը նկատել է, որ շենքը շատ գեղեցիկ է: «Ասես թռիչք խորհրդանշող թեւեր լինի: Ասես պատրաստվում է գրկաբաց դիմավորել»: Ցվետանա Պասկալեւան հույս է հայտնել, որ օդանավակայանը շուտով կբացվի, դրա համար ավելի շատ քաղաքական ակտիվություն եւ կամք է հարկավոր:
Ինչ վերաբերում է Ստեփանակերտ թռչող ինքնաթիռները կործանելու Ադրբեջանի սպառնալիքներին, ապա Ցվետանա Պասկալեւան նշել է, որ «նման սարսափելի սադրանք չի կարող լինել»: Հեռուստալրագրողը կարծում է, որ միջազգային հանրությունը դա թույլ չի տա:
Ստեփանակերտի օդանավակայանի բացման հարցը Ադրբեջանում շարունակում է մնալ թիվ մեկ թեման: Այդ երկրի իշխանությունները պարբերաբար հանդես են գալիս Ստեփանակերտ թռչող օդանավերը «կործանելու» սպառնալիքներով: Ճիշտ է, վերջերս Ադրբեջանի արտգործնախարարի տեղակալ Արազ Ազիմովը նշել էր, որ «Բաքուն Հայաստանին թույլ չի տա քաղաքացիական ավիացիայի անօրինական թռիչքներ իրականացնել «օկուպացված» Լեռնային Ղարաբաղի օդային տարածքով, սակայն դա կանի առանց ռազմական միջոցների կիրառման»:

YEREVAN.- World community will not allow Azerbaijan to shoot down civilian aircrafts heading to Nagorno-Karabakh, Bulgarian journalist said.
Tsvetana Paskaleva is happy to hear reports on possible prompt opening of the airport. Paskaleva remembers the airport which she saw during her first trip to Karabakh back in 1991.
The journalist is hopeful the airport will open in the near future, adding more political will and activeness is needed. As to Azerbaijan’s threats to shoot down planes flying to Stepanakert, Paskaleva noted international community will not allow this.
Opening of the Stepanakert airport remains a number one issue in Azerbaijan. The official Baku periodically voices threats to shoot down the aircrafts. However, Azerbaijani Deputy Minister Araz Azimov recently said “official Baku will not permit Armenia to conduct civil aviation flights over the air space of occupied Nagorno-Karabakh, but it will do this without the use of military means.”