Բուլղարացի հայտնի լրագրող-փաստագրագետ Ցվետանա Պասկալեւայի Արցախյան պատերազմին նվիրված վավերագրական ֆիլմերը կցուցադրվեն Ավստրալիայում:
Ցվետանա Պասկալեւան այսօր՝ մարտի 5-ի մամուլի ասուլիսում հայտնել է, որ ֆիլմերը կցուցադրվեն մայիսին Սիդնեյում: Նա հայտնել է, որ նախորդ տարվանից սկսված միջազգային հանրությանը ղարաբաղյան հակամարտությանը ծանոթացնելու ծրագրի շրջանակում դրանք ներկայացվել էին մի քանի երկրներում՝ Բուլղարիայում, Հունաստանում, կիպրոսում, Ֆրանսիայում, Չեխիայում, Լիբանանում: Հեռուստալրագրողը հատուկ առանձնացրել է Ֆրանսիայի Սենատի հանդիպումը, որտեղ ֆրանսիական կողմի խնդրանքով ցուցադրվել էր «ոչ ամենադրամատիկ ֆիլմը», այն է՝ «Կբացվի՞ արդյոք առավոտը Ղարաբաղում» ֆիլմը, որը պատմում է շրջափակման մասին, այն մասին, թե անմարդկային պայմաններում հայտնված Ղարաբաղի բնակիչներն  ինչու ստիպված եղան պաշտպանել իրենց կյանքն ու ազատությունը:
Ներկաների շարքում է եղել ադրբեջանամետ խորհրդարանական Նատալի Գուլեն: Ըստ Գուլեի՝  հակամարտությունները նման լինելու հատկություն ունեն, եւ Լեռնային Ղարաբաղում արձանագրված կադրերը համարժեք են այլ հակամարտություններում հանդիպողներին: «Ի պատասխան ես հիշեցրել էի, որ միայն նախորդ տարի տարբեր «թեժ գծերում» զոհվել էր 292 լրագրող: Նրանք իրենց կյանքն են զոհել աշխարհին ճշմարտությունը հասցնելու համար: Իսկ  դուք՝ քաղաքական գործիչներդ, ի՞նչ եք անում այդ ճշմարտության հետ:  Մարդկային կյանքից արժեքավոր ոչինչ չկա: Ոչ խավիարը, ոչ նավթը չեն կարող գնել խիղճը», - նշել է  Պասկալեւան:  Նատալի Գուլեն հետագա պատճառաբանություններ չի կարողացել գտնել:

Документальные фильмы известной болгарской тележурналистки-документалиста Цветаны Паскалевой о войне в Нагорном Карабахе будут показаны в Австралии.
Как сообщила на пресс-конференции 5 марта Цветана Паскалева, фильмы будут показаны мае в Сиднее. Она сообщила, что в рамках начатого в прошлом году проекта ознакомления международного сообщества с нагорно-карабахским конфликтом посредством ее документальных фильмов, они были представлены в нескольких странах. Это Болгария, Греция, Кипр, Франция, Чехия, Ливан. Тележурналистка особо выделила встречу в Сенате Франции. Здесь, по просьбе французской стороны, был показан «не самый драматичный фильм». В этой связи был продемонстрирован фильм «Будет ли утро над Карабахом?», повествующий о блокаде, о том, почему жителям Нагорного Карабаха, оказавшихся в нечеловеческих условиях, пришлось встать на защиту своей жизни и свободы.
В числе присутствующих находилась проазербайджански настроенный парламентарий Натали Гуле. По мнению мадам Гуле, конфликтам присуще сходство, и кадры, запечатленные в Нагорном Карабахе, аналогичны тому, что можно заснять в других конфликтах. «В ответ я напомнила, что только в прошлом году в разных «горячих точках» погибли 292 журналиста. Они отдали свою жизнь, чтобы донести до мира правду. А что вы, политики, делаете с этой правдой? Нет ничего ценнее человеческой жизни! Ни икра, ни нефть, не могут купить совесть!», - заявила в ответ Паскалева. Дальнейших доводов у Натали Гуле не нашлось.