ԱՄՆ Մասաչուսեթսի նահանգի Բեւերլի քաղաքում հայտնաբերվել է դպրոցի ամենատարեց շրջանավարտը: Նա Բեւերլիի բնակիչ Ֆրեդ Բաթլերն է, ով դպրոցն ավարտել է 106 տարեկանում:
Միջնակարգ կրթության դիպլոմի հանձնման հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունեցել մարտի 4-ին, որին ներկա են եղել քաղաքապետն ու այլ պաշտոնատար անձինք, հաղորդում է Associated Press-ը:
Բաթլերը ստիպված է եղել դպրոցից հեռանալ 9-րդ դասարանում, նա աշխատանքի է անցել տպարանում, որպեսզի օգնի մորը` կերակրել եղբայրներին ու քրոջը: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ նա ծառայել է բանակում, որից հետո աշխատել է քաղաքի ջրամատակարարման համակարգում, գրում է Lenta.ru-ն:
Բաթլերի հարսացու Քեթին պատմել է, որ տարիներ շարունակ նա ափսոսացել է, որ չի ավարտել դպրոցը եւ միշտ իր երեխաներին ու թոռներին պատմել է ուսման կարեւորության մասին: Բաթլերի թոռներից մեկը պատմել է, որ նա ամեն գերազանց գնահատականի համար 5 դոլար էր տալիս:

В США нашелся самый старый выпускник школы  -  житель города Беверли в штате Массачусетс Фред Батлер закончил школу в возрасте 106 лет.
Церемония торжественного вручения диплома о среднем образовании, на которой присутствовали мэр и другие официальные лица города, состоялась 4 марта, сообщает Associated Press.
Батлер был вынужден уйти из школы в девятом классе. Он устроился на работу в типографию, чтобы помочь своей матери прокормить пятерых братьев и сестер. Во время Второй Мировой войны он служил в армии, а после работал в городском департаменте водоснабжения, пишет «Лента.Ру».
Невестка Батлера Кэти рассказала, что на протяжении многих лет он сожалел о том, что не закончил школу, и постоянно рассказывал о важности образования своим детям и внукам. Как заявил один из внуков Батлера, тот давал ему по пять долларов за каждую отличную оценку.