Մոսկվայի Տվերյան շրջանի դատարանը չորեքշաբթի օրը դատապարտել է գործարար եւ խաբեբա Վադիմ Գուրժիային, ով կոմունիստ պատգամավորի հետ խորհրդարանում տեղ է վաճառել: Դատավճռի համաձայն` Վադիմ Գուրժիան դատապարտվել է երեք տարվա ազատազրկման:
Ըստ գործի նյութերի` 2011 թվականի մայիսին «Սպրավեդլիվայա Ռոսիա» կուսակցությունից Վլադիմիր Մյասինն ու Լեոնիդ Կարագոդը գործարար Ալեքսանդր Չերնիկովին «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցությունում տեղ են առաջարկել 6,5 միլիոն եվրոյի դիմաց: Չերնիկովին ծանոթացրել են «Կրեմլի ազդեցիկ մարդկանցից մեկի հետ», որի դերում հանդես է  եկել դատապարտված Վադիմ Գուրժիան: Վերջինս իր հերթին գործարքի գինը բարձրացրել է 7,5 միլիոն եվրոյի եւ այդ ժամանակ Չերնիկովը դիմել է ՌԴ ԱԴԾ:
Բանակցություններին ակտիվ մասնակցություն է ունեցել նաեւ Կրասնոդարի տարածաշրջանի Պետդումայի պատգամավոր, ՌԴ Կոմկուսի անդամ,  38-ամյա Կոնստանտին Շիրշովը: Ի վերջո կողմերը պայմանավորվել են, որ առաջին տրանշը կփոխանցվի հուլիսի 7-ին:Այդ ժամանակ էլ միջնորդը ձերբակալվել է: Հուլիսի 9-ին հաջողվել է ձերբակալել նաեւ Լեոնիդ Կարագոդին: Երկու ձերբակալվածներն էլ հայտարարել են, որ գործել են Գուրժիայի հանձնարարությամբ, ով իրականում մեծ կապեր ունի:
Հուլիսի 25-ին Վադիմ Գուրժիան ձերբակալվել է ՌԴ ԱԴԾ-ի աշխատակիցների կողմից, որից հետո նրան ճանաչել է նաեւ Չերնիկովը: Վ. Մյասինն ու Լ. Կարագոդն արդեն դատապարտվել են համապատասխանաբար  2,5 եւ 3 տարի ազատազրկման: Կոմունիստ Կոնստանտին Շիրշովի դեմ դատաքննությունը դեռ չի ավարտվել: Իսկ պատգամավորական անձեռնմխելիությունից նա զրկվել է միայն   2012  թվականի վերջին:.
Ինչպես նշում է  NEWSru.com-ը, Վադիմ Գուրժիայի մոտիկությունը ռուսական իշխանությունների վերնախավի հետ` այդպես էլ հանելուկ է մնացել:

В среду Тверской районный суд Москвы вынес приговор бизнесмену и мошеннику Вадиму Гуржию, который вместе с депутатом-коммунистом продавал кресло в парламенте. По решению суда Вадим Гуржий проведет три года в исправительной колонии общего режима.
Как следует из материалов дела, в мае 2011 года Леонид Карагод и Владимир Мясин из «Справедливой России» предложили бизнесмену Александру Черникову «проходное» месте в списке «Единой России» за 6,5 миллиона евро. Черникова свели с «большим человеком из Кремля», в качестве которого выступил осужденный Вадим Гуржий. Новый посредник повысил сумму сделки до 7,5 миллиона евро. Тогда Черников обратился с заявлением в ФСБ РФ.
Контрразведчики начли слежку. В переговорах также активно участвовал 38-летний депутат Госдумы от Краснодарского края, член КПРФ Константин Ширшов. В итоге стороны договорились, что первый транш будет передан 7 июля. Тогда посредник и был задержан. 9 июля удалось надеть наручники и на Леонида Карагода. Оба подследственных заявили, что действовали по указанию Гуржия, который, действительно, обладает большими связями.
25 июля Вадим Гуржий был задержан сотрудниками ФСБ РФ, после чего его опознал и Черников. В.Мясину и Л.Карагоду уже вынесен обвинительный приговор - они получили 2,5 года и 3 года лишения свободы соответственно. В отношении коммуниста Константина Ширшова следствие еще не закончено. А депутатского иммунитета он лишился только в конце 2012 года.
Как пишет NEWSru.com, степень близости «решалы» Вадима Гуржия к высшим эшелонам российской власти так и осталась загадкой.