Ուկրաինայի հայերի միությունը պատրաստվում է 2014 թվականին անցկացնել երկրում հայ համայնքի առաջին համագումարը: Ներկայումս միության ղեկավարությունն աշխատում է մասնակիցների ցուցակների վրա:
Analitika.at.ua-ի հետ զրույցում Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ, ժողովրդական պատգամավոր Վիլեն Շատվորյանը նշել է, որ նման մասշտաբային հավաք անցկացնելու իրական անհրաժեշտություն կա: «Ուկրաինայի հայ համայնքը բավական ինտերգրված է երկրի բոլոր կենսական ոլորտներում, մեզ հետաքրքիր է լսել նոր գաղափարներ եւ առաջարկություններ՝ մեր համայնքի ավելի դինամիկ զարգացման համար»,-ասել է նա:
Ուկրաինայի հայ համայնքը բազմադարյա պատմություն ունի: Ժամանակակից Ուկրաինայի տարածքում հայերը հայտնվել են XI-XII դարերին: Այստեղ հայերը իրենց նյութական եւ հոգեւոր զգալի հետքն ու ժառանգությունն են թողել: Ներկայումս Ուկրաինայում ապրում է մեծ հայ համայնք: Հայերն Ուկրաինայում կառուցում են եկեղեցիներ, դպրոցներ, զարգանում է ազգային մշակույթը:

Союз армян Украины готовится провести в 2014 году первый съезд армянской диаспоры в стране. На данный момент, администрация САУ ведет работы над списками участников.
Как заявил в комментарии Analitika.at.ua народный депутат, председатель Союза армян Украины Вилен Шатворян, существует реальная необходимость в проведении подобного масштабного собрания. «Армянская диаспора Украины достаточно интегрирована во все жизненные сферы страны, нам интересно услышать новые идеи и предложения для еще более динамичного развития наших общин».
Армянская диаспора Украины имеет многовековую историю. Появление армян на территории современной Украины датируется XI-XII веками. В течение своего многовекового пребывания на украинских землях, армяне оставили существенное материальное и духовное наследие. Ныне в Украине проживает многотысячная армянская диаспора, национальные общины действуют во многих городах страны, работают общественно-культурные организации. Армяне строят церкви, школы, развивают национальную культуру.