Սարկոզին, Ժակ Շիրակն ու Վալերի Ժիսկար դ’Էստենը՝ հանրապետության երեք նախկին գլուխները, պետք է ապահովվեն գրասենյակով, սպասարկող անձնակազմով եւ անձնական պահակախմբով՝ հարկատուների հաշվին։
Սոցիալիստական կուսակցության անդամ Ռենե Դոզյերի գնահատականով՝ յուրաքանչյուր նախագահի համար պետական միջոցներից ծախսվում է 1,5 – 2 մլն եվրո։ «Իսկ միայն Սարկոզիի համար ծախսվում է ավելի քան 2 մլն եվրո», - հայտարարել է նա։
Միեւնույն ժամանակ ֆրանսիացիները դժգոհ են շարունակվող տնտեսական ճգնաժամից, կրճատվող արտադրությունից եւ գործազրկության բարձր մակարդակից։ Սոցիալիստ նախագահ Օլանդին առայժմ չի հաջողվել կատարել 2013 թվականի իր տնտեսական խոստումներից համարյա ոչ մեկը՝ տնտեսության 0,8% աճից մինչեւ բյուջեի պակասուրդի կրճատում ու ԱՆՀ-ավելացում 3%-ով, հաղորդում է «Վեստի Էկոնոմիկան»։
Սարկոզին հեռացել է քաղաքականությունից 2012 թվականի մայիսին ընտրություններում պարտվելուց հետո՝ իր տեղը զիջելով Ֆրանսիայի ներկայիս նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին։

Саркози, Жак Ширак и Валери Жискар д`Эстен - трое бывших глав республики должны быть обеспечены офисом, обслуживающим персоналом и личной охраной за счет средств налогоплательщиков. Затраты сильно отягощают бюджет.
По оценке члена Социалистической партии Рене Дозьера, из госсредств тратится1,5 – 2 млн евро на каждого президента. «А на одного Саркози уходит более 2 млн евро», - заявил он.
Между тем, французы недовольны продолжающейся экономической рецессией, сокращением производства и высоким уровнем безработицы. Президенту-социалисту Олланду пока не удалось выполнить почти ни одного из своих экономических обещаний на 2013 г. - от роста экономики на 0,8% до сокращения бюджетного дефицита и увеличения ВВП на 3%, сообщает «Вести Экономика».
Саркози ушел из политики после поражения в мае 2012 г., уступив на выборах нынешнему президенту Франции Франсуа Олланду.