Սիրիայի իշխանություններն ընդդիմության գրոհայիններին մեղադրել են Հալեպում քիմիական զենք կիրառելու համար:
Երկրի տեղեկատվության նախարար Օմրան Ազ Զոուբին հայտնել է, որ « Հալեպ նահանգի Քաֆր Դայիլ թաղամասում դիրքավորված ահաբեկիչների կողմից քիմիական հրթիռով Խան Ալ Ասալ թաղամասի հրթիռակոծությունը սիրիական ճգնաժամի վտանգավոր սրացում է»: Նա խաղաղ հանրությունից եւ ահաբեկիչներին ֆինանսավորող եւ սպառազինող երկրներից պահանջել է պատասխանատվություն ստանձնել միջազգային իրավունքով արգելված զենքի կիրառման համար: Նախարարը Թուրքիայի եւ Քաթարի կառավարությունների խղճին 16 մարդու մահվան, 86-ի վիրավորվելու բարոյական պատասխանատվություն է դրել, հաղորդում է Սիրիայի ՍԱՆԱ պետական տեղեկատվական գործակալությունը:
Միաժամանակ, Դամասկոսում Ռուսաստանի դեսպանատունը դեռ չի հաստատում գրոհայինների կողմից Հալեպի ռմբակոծման ժամանակ քիմիական զենքի կիրառումը, հաղորդում է ռուսական պետական տեղեկատվական «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքը:

Власти Сирии обвинили боевиков оппозиции в применении химического оружия при  обстреле Алеппо.
Министр информации страны Омран Аз-Зоуби заявил, что «обстрел террористами, дислоцированными в районе Кафр-Даиль провинции Алеппо, ракетой с химической боеголовкой района Хан Аль-Асаль является ничем иным, как опасной эскалацией сирийского конфликта». Он потребовал от мирового сообщества и стран, финансирующих и вооружающих террористов, нести ответственность за использование ими вида оружия, запрещенного международным правом. Министр возложил на правительства Турции и Катара моральную ответственность за преступление, результатом которого стала гибель 16 человек, включая мирных граждан, и ранение еще 86, передает сирийское государственное информационное агентство САНА.
Между тем, посольство России в Дамаске пока не подтверждает применение химоружия в ходе обстрела боевиками Алеппо, передает российский государственный информационный телеканал «Россия 24».