Կիպրոսի խորհրդարանը ձայների մեծամասնությամբ մերժել է բանկային ավանդների հարկման նախագիծը: 36 պատգամավորներ դեմ են քվեարկել, 19-ը՝  ձեռնպահ, մեկ խորհրդարանական էլ բացակայել է:
Խորհրդարանի նիստից մի քանի ժամ առաջ Cyprus Broadcasting Corporation (CyBC)-ի աղբյուրներն հայտարարել էին վիճելի փաստաթղթի քննարկումը մարտի 20-ին հնարավոր հետաձգման մասին: Սակայն քվեարկությունը կայացել է  նախօրեի երեկոյան:
Նիկոսիայում նիստի ընթացքում 2000 քաղաքացիներ խորհրդարանի դիմաց բողոքի ցույց էին անցկացնում, տարածքը շրջափակել էր ոստիկանությունը։
Մարտի 15-ին եվրագոտու երկրների ֆինանսների նախարարները համաձայնեցրել էին Կիպրոսին մինչեւ 10 միլիարդ եվրո ֆինանսական օգնություն տրամադրելու հարցը:  Ընդ որում, պարտադիր պայման էր դարձել Կիպրոսի կողմից բանկային ավանդների վրա միանվագ հարկեր կիրառելը: Մի շարք փոփոխություններից հետո կաավարությունում օրինագիծ էր ընդունվել, որը ենթադրում էր մինչեւ 20 հազար եվրոն չհարկվող ավանդ սահմանել: 20 հազարից ավելի ավանդների վրա դնել 6,75 տոկոս հարկ եւ 9,9 տոկոս հարկ` 100 հազար եվրոյից ավելի ավանդների վրա:
Պայմանները համապատասխանում են Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստաիդիսի դիրքորոշմանը: Նա չի համարձակվում բարձրացնել խոշոր ավանդների հարկերը մինչեւ 15,6%, քանի որ  երկրի ֆինանսական համակարգից մասնավոր կապիտալի փախուստի մտավախություն ունի:
Կապիտալի փախուստը կանխելու համար, նախքան  հարկման ենթարկելը, Կիպրոսի կառավարությունը սառեցրել է բանկային հաշիվներից խոշոր գումարների էլեկտրոնային փոխանցումները, իսկ բազմաթիվ բանկոմատներում էլ սահմանվել էր կանխիկ մինչեւ 200 եվրո հանելու սահմանափակում: Բանկային  համակարգի աղբյուրները gazeta.ru-ին հայտնել էին, որ միջոցները զանգվածայնորեն  դուրս են բերվել մինչ հաշիվների սառեցումը:

Кипрские парламентарии большинством голосов отклонили введение непопулярного налога на банковские депозиты. 36 депутатов проголосовали против, 19 воздержались, один парламентарий отсутствовал.
За несколько часов до заседания парламента этого источники Cyprus Broadcasting Corporation (CyBC) говорили о возможном переносе обсуждения спорного документа на 20 марта. Но в итоге рассмотрение состоялось накануне вечером.
Во время заседания парламента более 2000 граждан протестовали перед его зданием в Никосии, территория оцеплена полицией.
15 марта министры финансов стран зоны евро согласовали выделение Кипру финансовой помощи в объеме до 10 млрд евро. При этом обязательным условием стало введение Кипром единоразового налога на депозиты в банках. После череды изменений в правительство был внесен законопроект, предполагающий необлагаемую налогом сумму вклада в 20 тыс. евро. С депозитов более 20 тыс. евро, но менее 100 тыс. предполагалось списать 6,75%, более 100 тыс. - 9,9%.
Условия укладываются в позицию президента Кипра Никоса Анастасиадиса. Он не решается на увеличение списаний с крупных депозитов до 15,6%, так как опасается бегства частного капитала из финансовой системы страны.
Чтобы предотвратить бегство капитала до того, как к нему будет применен налог, кипрское правительство заморозило электронные переводы крупных сумм с банковских счетов, а во многих банкоматах был установлен лимит для снятия наличных в 200 евро. Источники в банковском сообществе сообщили «Газете.Ru», что средства массово выводились еще до того, как счета были заморожены.