Կամչատկայի գաղութում մոտ 400 բանտարկյալներ դադարեցրել են մարտի 25-ին հայտարարած հացադուլը, հաղորդել են Ռուսաստանի պատիժների իրականացման դաշնային ծառայության երկրամասային վարչությունում:
«Հացադուլ հայտարարած բոլոր բնտարկյալները նախաճաշելու եւ ճաշելու համար եկել են ընդհանուր ճաշարան»,- հայտարարել է ծառայության ներկայացուցիչը, հայտնում է «Գազետա.ռու»-ն:
Խոսքը Կամչատկայի տարածաշրջանում խիստ ռեժիմի թիվ 6 գաղութի մասին է, որտեղ հաշվվում է 1272 մարդ: Ներկա պահին այնտեղ իրենց պատիժը կրում է ծանր հանցագործության համար դատապարտված 875 մարդ:
Մարտի 23-ին գաղութում զանգվածային ծեծկռտուք է եղել, որի հետեւանքով, ըստ հաղորդագրությունների, մի քանի բանտարկյալներ վիրավորվել են: Մարտի 25-ին հայտնի է դարձել, որ «բանտարկյալների կողմից Կամչատկայի տարածաշրջանում Ռուսաստանի ՊԻԴԾՎ դատախազին եւ ղեկավարին ուղղված 382 հայտարարություն է ստացվել` հացադուլ հայտարարելու վերաբերյալ»: Ծառայության հաղորդագրության մեջ նշվել է, որ բանտարկյալները պահանջել են, որ հսկողության կարգը մեղմացվի եւ ճաշարանում պլաստմասե սպասքը փոխարինվի անձնական ճաշարանային սպասքով:

Почти 400 заключенных колонии на Камчатке закончили объявленную 25 марта голодовку, сообщили в краевом управлении Федеральной службы исполнения наказаний (ФСИН) России.
«Все осужденные, ранее подавшие заявления о начале голодовки, пришли на завтрак и обед в общую столовую», - заявил представитель службы, передает «Газета.Ru».
Речь идет о колонии номер 6 УФСИН России по Камчатскому краю - колонии строгого режима, рассчитанной на 1272 человека. В настоящее время в ней отбывают наказание 875 человек, осужденных за тяжкие преступления.
23 марта в колонии произошла массовая драка, в ходе которой несколько заключенных, как сообщалось, получили ранения. 25 марта стало известно, что «от осужденных поступило 382 заявления на имя прокурора и начальника УФСИН России по Камчатскому краю об отказе от приема пищи». В сообщении службы отмечалось, что заключенные требуют ослабить режим содержания и заменить пластиковую посуду установленного образца на личные столовые принадлежности.