Հայաստանի 43 պատմամշակութային վայրեր Մետաքսի ճանապարհի սեւծովյան միջանցքի մաս կկազմեն:
Սեւծովյան տարածաշրջանի մետաքսի ճանապարհի միջանցքի ծրագիրը 24-ամսյա ծրագիր է, որը կոչված է խթանել միջսահմանային համագործակցությունը եւ տնտեսական զարգացումը սեւծովյան տարածաշրջանի չորս երկրների՝ Հունաստանի, Թուրքիայի, Վրաստանի եւ Հայաստանի ավելի քան 173 համայնքներում:
Հայաստանում ծրագիրը ֆինանսավորում են Եվրամիության «Սեւծովյան համագործակցության ծրագիրը», ԱՄՆ ՄԶԳ «Ի-Դի-Էմ-Սի» ծրագիրը եւ «Հայկական հուշարձանների ճանաչման ծրագիրը»՝ որպես ծրագրի գլխավոր իրականացնող: Ակնկալվում է, որ ծրագիրը կնպաստի գյուղական բնակավայրերի մեկուսացման նվազեցմանը եւ էկոտուրիզմի խթանման միջոցով տեղական համայնքների զարգացմանը՝ նպատակ ունենալով հարստացնել այցելուների փորձը եւ պահպանել մշակութային հուշարձաններն ու կենսաբազմազանությունը:
ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության «Ձեռնարկությունների զարգացման եւ շուկայի մրցունակության» («Ի-Դի-Էմ-Սի») ծրագիրն ուղղված է Հայաստանում բիզնես միջավայրի բարելավմանն ու փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) զարգացմանն աջակցելուն: Հնգամյա այս ծրագրի նպատակն է Հայաստանում բարձրացնել զբաղվածության եւ եկամուտների մակարդակը` խթանելով աճը արտահանման մեծ ներուժ ունեցող ընտրված արժեքի շղթաներում, որոնք են բարձր տեխնոլոգիաները, դեղագործությունը/բիոտեխնոլոգիաները, պտուղ-բանջարեղենի վերամշակումն ու զբոսաշրջությունը:
Այս առնչությամբ՝ ապրիլի 2-ին «Էրեբունի» թանգարանում տեղի կունենա մետաքսի ճանապարհի սեւծովյան միջանցքի (BSSRC) ծրագրի վերաբերյալ մամուլի ասուլիս, որին ներկա կլինեն կառավարության պաշտոնյաներ եւ զբոսաշրջության, տնտեսական զարգացման եւ մշակութային համագործակցության ոլորտները ներկայացնող միջազգային փորձագետներ: «Ընդհանուր սահմաններ, ընդհանուր լուծումներ» թեմայով ասուլիսին կխոսվի Հայաստանի այն պատմամշակութային եւ բնության վայրերի մասին, որոնք ընդգրկվելու են BSSRC ծրագրում: Կներկայացվեն զբոսաշրջային ուղին նշելու մանրամասները, ծրագրի ժամանակացույցը, ինչպես նաեւ ընտրված վայրերում իրականացվելիք համայնքային հետազոտությունները:
«Ընդհանուր սահմաններ, ընդհանուր լուծումներ» թեմայով մամուլի ասուլիսում ելույթ կունենան ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիստեան, ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Գարեգին Մելքոնյանը, ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արեւ Սամուելյանը, «Հայկական հուշարձանների ճանաչման ծրագրի» նախագահ Ռիչարդ Նայը եւ «ICOMOS-Հայաստան»-ի նախագահ, «Էրեբունի» թանգարանի տնօրեն Գագիկ Գյուրջյանը:

YEREVAN. – Forty-three Armenian cultural sites will become part of the Black Sea Silk Road Corridor.
The Black Sea Silk Road Corridor (BSSRC) Project is a 24-month project that will foster cross-border cooperation and economic development in 173 communities across four countries of the Black Sea Basin – Armenia, Georgia, Greece and Turkey.
In Armenia the project is funded by the EU Black Sea Cross Border Cooperation framework, USAID through its EDMC Project, and the Armenian Monuments Awareness Project, as the lead implementer. The Project is expected to alleviate rural isolation and develop local communities through eco-friendly tourism to both enhance visitor’s experiences and protect cultural monuments and biodiversity.
The USAID-funded Enterprise Development and Market Competitiveness (EDMC) Project seeks to improve Armenia’s business environment and support the development of small and medium-sized enterprises (SMEs). This five-year project aims to increase employment and income in Armenia by promoting growth in select value chains that have strong export potential – high technologies, pharmaceuticals/biotechnologies, food processing, and hospitality.
The USAID Enterprise Development and Market Competitiveness (EDMC) Project and the Armenian Monuments Awareness Project (AMAP) will hold a press conference on the Black Sea Silk Road Corridor (BSSRC) project at the Erebuni Museum in Yerevan on April 2, 2013.
The event will bring together government officials and international experts in the field of tourism, economic development, and cultural cooperation. The theme of the press conference is “Common Borders, Common Solutions” and will cover the Armenian sites that will be included in the BSSRC project, how the trail will be marked in Armenia, schedule of the project, and an upcoming community survey to be conducted in the selected sites.