Լիտվայի նախագահ Դալյա Գրիբաուսկայտեն պաշտոնանկ է արել էկոնոմիկայի նախարար Բրուտե Վեսայտեին՝ մասնավոր օդանավով թռչելու համար:
Ինչպես հաղորդում է DELFI-ն, նախարարին պաշտոնանկ անելու դիմումով նախագահին դիմել է երկրի վարչապետ Ալգիրդաս Բուտկյավիչուսը: Սպասվում է, որ Վեսայտեն պաշտոնից կհեռանա հունիսի 3-ին, որից հետո նրա պաշտոնը ժամանակավորապես կզբաղեցնի արդարադատության նախարար Յուոզաս Բերնատոնիսը:
Վեսայտեն իր պաշտոնին հրաժեշտ է տալիս հարմարավետության նկատմամբ իր թուլության պատճառով: Հիշեցնենք, որ Աստանայում կայացած տնտեսական ֆորումին մասնակցելու համար նա իր երկու խորհրդականների հետ մեկնել է բիզնես կլասի 8-տեղանոց օդանավով, ինչը թանկ է նստել երկրի բյուջեի վրա:
Լիտվայի նախագահին զայրացրել է մասնավոր ինքնաթիռով նախարարի թռիչքը
Արժե նշել, որ Ղազախստանում տնտեսական ֆորումին Լիտվայից մասնակցել է 30 մարդ, սակայն գրեթե ողջ պատվիրակությունը այնտեղ է մեկնել սովորական օդանավով՝ Կիեւով:

Президент Литвы Даля Грибаускайте отправила в отставку министра экономики Бируте Весайте за полет на частном самолете.
Как сообщает DELFI, представление на увольнение чиновницы направил премьер-министр Альгирдас Буткявичюс. Ожидается, что в отставку Весайте уйдет 3 июня, после чего ее пост будет временно занимать министр юстиции Юозас Бернатонис.
Своим креслом Весайте поплатилась за любовь к комфорту. Напомним, на экономический форум в Астане чиновница вместе с двумя советниками полетела на восьмиместном самолете бизнес-класса, что дорого обошлось литовскому бюджету.
Президента Литвы рассердил полет министра на частном самолете
Стоит отметить, что всего на форум в Казахстан из Литвы отправились 30 человек. Однако практически вся делегация полетела на обычном рейсовом самолете через Киев. В настоящее время в Литве проводится политика экономии, в том числе и на расходах чиновников. Сама Грибаускайте, к примеру, путешествует исключительно на обычных пассажирских лайнерах.