Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունները մտադիր են առաջիկա շաբաթներին, Viber ինտերնետ-հեռախոսային ծառայությունից հետո արգելափակել նաեւ հայտնի WhatsApp բջջային մեսենջերը, եթե ծառայության ղեկավարությունը հրաժարվի կատարել տեղի հեռուստատեսային կարգավորիչների պահանջները, հաղորդում է Digit.ru-ն՝ վկայակոչելով «Ռեյթերսը»:
Դեռեւս մարտին երկրի իշխանությունները սպառնացել էին արգելափակել առցանց-մեսինջերներն ու ինտերնետ-հեռախոսային ծառայությունները, ինչպիսիք են Skype-ը, Viber-ն ու WhatsApp-ը, եթե դրանց տերերն իրենց՝ օգտատերերի կոնտենտի մոնիթորինգի հնարավորություն չտրամադրեն:
Viber-ն արգելափակվել է նախորդ շաբաթ՝ համագործակցությունից հրաժարվելու համար, իսկ հաջորդը կարող են լինել Skype-ն ու WhatsApp-ը: Եթե WhatsApp-ի ղեկավարությունը չգնա բանակցությունների, մեծ է հավանականությունը, որ Սաուդյան Արաբիայի բնակիչները կզրկվեն այդ կայքերի ծառայություններից մինչեւ հուլիսի 9-ը:
Այդ երկրում համացանցից օգտվողների թիվը հասնում է 16 մլն-ի, սակայն բջջային օպերատորները կարող են դժգոհ լինել անվճար ծառայությունների հեղինակության աճից եւ որպես արդյունք՝ սեփական եկամուտների կորստից:

Власти Саудовской Аравии грозят в ближайшие недели вслед за сервисом интернет-телефонии Viber заблокировать популярный мобильный мессенджер WhatsApp, если руководство сервиса откажется выполнять требования местных телеком-регуляторов, сообщает Digit.ru со ссылкой на агентство Рейтер.
Еще в марте этого года власти страны пригрозили заблокировать онлайн-мессенджеры и сервисы интернет-телефонии, подобные Skype, Viber и WhatsApp, если их владельцы откажутся предоставить им инструменты для мониторинга пользовательского контента. Соответствующее указание связаться с разработчиками сервисов и организовать средства надзора над контентом получили местные телеком-провайдеры, передает РИА Новости
Viber был заблокирован на прошлой неделе за отказ от сотрудничества, а следующими могут быть Skype и WhatsApp. Если руководство WhatsApp не пойдет на переговоры, высока вероятность того, что жители Саудовской Аравии лишатся доступа к сервису еще до 9 июля. Число интернет-пользователей в стране составляет почти 16 миллионов, что предоставляет сервисам VoIP-телефонии возможности для развития. Однако сотовые операторы могут быть недовольны ростом популярности бесплатных сервисов и, как следствие, потерей собственных прибылей.
Сервис WhatsApp доступен пользователям мобильных устройств на платформах iOS, Android, Windows Phone, BlackBerry, Asha и Symbian. Простота использования и поддержка большинства платформ обеспечивает популярность WhatsApp.