ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Քերոլայն Քենեդիին առաջարկել է զբաղեցնել Ճապոնիայում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնը, հաղորդում է Associated Press-ը:
ԱՄՆ 35-րդ նախագահ Ջոն Ֆ. Քենեդիի դստեր՝ Քերոլայն Քենեդիի թեկնածությունը հուլիսի 24-ին ներկայացվել է Սենատի քննարկմանը:
55-ամյա Քերոլայն Քենեդին հայտնի է որպես հաջողակ փաստաբան եւ մի քանի գրքերի հեղինակ, որոնք բեսթսելլեր են դարձել: AP-ի փոխանցմամբ՝ Ջոն Ֆ. Քենեդիի դուստրը զգալի դեր է խաղացել Բարաք Օբամայի առաջին եւ երկրորդ քարոզարշավների ժամանակ:
2008 թվականին Քերոլայն Քենեդին հայտարարել էր նախագահի թեկնածու Օբամային աջակցելու մասին, իսկ 2012-ին ընդգրկվել է նրա նախընտրական շտաբի ղեկավար կազմում, հաղորդում է Lenta.ru-ն:
Եթե Սենատը, որտեղ մեծամասնություն են կազմում դեմոկրատները, հավանություն տա Քերոլայն Քենեդիի թեկնածությանը, նա կդառնա հայտնի ընտանիքի երրորդ ներկայացուցիչը, որը կզբաղեցնի ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնը:
Այսպես, Քերոլայն Քենեդիի պապը՝ Ջոզեֆ Փ. Քենեդին Ֆրանքլին Ռուզվելտի նախագահության տարիներին զբաղեցրել է Բեռլինում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնը, իսկ նրա հորաքույր Ջին Քենեդին Իռլանդիայում ԱՄՆ դեսպանն է եղել Բիլ Քլինթոնի նախագահության տարիներին:

Президент США Барак Обама предложил занять пост американского посла в Японии Кэролайн Кеннеди, сообщает Associated Press. Кандидатура Кэролайн Кеннеди — дочери 35-го президента США Джона Ф. Кеннеди — в среду, 24 июля, была внесена на рассмотрение Сената.
55-летняя Кэролайн Кеннеди известна как успешный адвокат и автор нескольких книг, ставших бестселлерами. Дочь Джона Ф. Кеннеди, отмечает AP, сыграла значительную роль в первой и второй предвыборных кампаниях Барака Обамы. В 2008 году
Кэролайн Кеннеди объявила о поддержке Обамы в качестве кандидата на пост президента от Демократической партии, а в 2012 году вошла в руководство его предвыборного штаба, Lenta.ru.
В случае если Сенат, где большинство мест принадлежит демократам, одобрит кандидатуру Кэролайн Кеннеди, она станет третьей представительницей знаменитой семьи, которая займет пост посла США. Так, дед Кэролайн Джозеф П. Кеннеди был послом США в Берлине во время правления президента Франклина Рузвельта, а ее тетя Джин Кеннеди была послом в Ирландии при президенте Билле Клинтоне.
О планах Обамы выдвинуть на пост посла в Японии Кэролайн Кеннеди сообщалось еще в начале апреля 2013 года. Однако официального подтверждения эта информация тогда не получила.