Մադրիդում Հայաստանի դեսպանատունը պարզում է, արդյոք Սանտյագո-դե-Կոմպոստելա քաղաքում վթարի ենթարկված գնացքում եղել են Հայաստանի քաղաքացիներ:
Ինչպես NEWS.am-ի թղթակցին են հաղորդել դեսպանատանը, առայժմ զոհերի ցուցակը չկա: «Դեսպանատունը հետեւում է իրավիճակի վերաբերյալ տեղեկություններին»,-վստահեցրել են դիվանագիտական ներկայացուցչությունում:
Իսպանիայի հյուսիս-արեւմուտքում երկաթուղային վթարի զոհ է դարձել առնվազն 77 մարդ, 143 հոգի վիրավորվել է:
Ուղեւորատար գնացքը ռելսերից դուրս է եկել Սանտյագո-դե-Կոմպոստելա քաղաքի երկաթուղային կայարանից ոչ հեռու: Շրջվել են բոլոր 13 վագոնները, որոնցից ամենավերջինն ամբողջությամբ ոչնչացել է: Գնացքում, ընդհանուր առմամբ, եղել է 218 ուղեւոր, ինչպես նաեւ մեքենավարն ու սպասարկող անձնակազմը:
Որոշ տվյալների համաձայն՝ վթարի պատճառը արագության գերազանցումն է եղել: Վթարի պահին այն ընթացել է 220 կմ/ժ արագությամբ՝ թեեւ այդ հատվածում թույլատրելի արագությունը չի գերազանցում 80 կմ/ժ: Այլ տվյալների համաձայն՝ գնացքը շարժվել է 180կմ/ժ արագությամբ, ինչը եւս գերազանցում է սահմանված ցուցանիշը:

Посольство Армении в Мадриде выясняет, были ли среди пассажиров потерпевшего крушение поезда граждане Армении и лица армянской национальности.
Как сообщили корреспонденту Новости Армении - NEWS.am в посольстве, пока нет списков погибших. «Посольство отслеживает информацию касательно ситуации», - заверили в диппредставительстве.
Жертвами железнодорожной аварии на северо-западе Испании, по последним данным, стали не менее 77 человек, 143 получили ранения. Пассажирский поезд сошел с рельсов недалеко от железнодорожной станции города Сантьяго-де-Компостела. Авария произошла в среду в 20.42 по местному времени. Перевернулись все 13 вагонов, предпоследний был разрушен полностью. Всего в поезде находились 218 пассажиров, а также машинисты и обслуживающий персонал. Маршрут, где произошла катастрофа, соединяет испанскую столицу с городом Ферроль. По некоторым данным, причиной аварии стало значительное превышение скорости. Как ранее заявил представитель правительства Галисии Самуэль Хуарес, поезд в момент аварии двигался со скоростью 220 километров в час, хотя на этом участке максимальная разрешенная скорость — 80 километров в час.