ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Քեթրին էշթոնը եւ Հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն ուրախ են Հայաստան-ԵՄ ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ավարտի կապակցությամբ: Այս մասին նշված է նրանց համատեղ հայտարարության մեջ:
ԵՄ-ն եւ Հայաստանը, հուլիսի 24-ին, հաջողությամբ ավարտել են Ասոցացման համաձայնագրի եւ ազատ եւ համապարփակ առեւտրի գոտու ստեղծման վերաբերյալ բանակցությունները:
Հայտարարությունում Քեթրին Էշթոնն ու Շտեֆան Ֆյուլեն բանակցությունների ավարտը «դրական առաջընթաց» են համարել, հույս հայտնելով, որ Ասոցացման համաձայնագիրը կնախաստորագրվի նոյեմբերին Վիլնյուսում կայանալիք «Արեւելյան գործընկերության» գագաթաժողովի ընթացքում, իսկ հետո նաեւ կստորագրվի «հենց որ ավարտվեն տեխնիկական ընթացակարգերը»:
«Ասոցացման համաձայնագիրը թույլ կտա ԵՄ-ին եւ Հայաստանին սկսելու բարեփոխումների, ընդհանուր արժեքների եւ տնտեսական ինտեգրման վրա հիմնված համապարփակ ծրագիր: Համաձայնագիրը իր դրական ազդեցությունը կունենա Հայաստանի առօրյա կյանքի վրա եւ բոլոր քաղաքացիներին ավելի մոտ կբերի Եվրոպական Միությանը»,-ասված է հայտարարության մեջ:

Верховный представитель ЕС по иностранным делам Кэтрин Эштон и Комиссар ЕС Штефан Фюле рады завершению переговоров по будущему Соглашению об ассоциации между ЕС и Арменией.
ЕС и Армения 24 июля успешно завершили переговоры по соглашению о зоне углубленной и всеобъемлющей свободной торговли в рамках Соглашения об ассоциации между ЕС и Арменией.
В заявлении распространенном 25 июля, Кэтрин Эштон и Штефан Фюле назвали завершение переговоров «позитивным сдвигом», выразив надежду на то, что соглашение об Ассоциации будет парафировано в ходе саммита Восточного партнерства в Вильнюсе в ноябре этого года и затем будет подписано, «как только будут завершены технические процедуры».
«Завершение этих переговоров, начатых еще в 2010 году, представляет собой значительное достижение для как для ЕС , так и для Армении. Соглашение об ассоциации позволит ЕС и Армении продвигать вместе программу комплексной модернизации и реформ на основе общих ценностей, политической ассоциации и экономической интеграции.
Соглашение будет иметь прямое положительное влияние на повседневную жизнь и сделает Армению и всех ее граждан ближе к Европейскому Союзу. Мы выражаем нашу признательность переговорщикам с обеих сторон за достижение отличного результата»,- говорится в заявлении.