«Ազատ Դեմոկրատներ» կուսակցությունն իր գոհունակությունն է հայտնում Եվրամիության հետ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի համաձայնագրի վերաբերյալ բանակցությունների ավարտի կապակցությամբ եւ ողջունում է այն հետեւողական աշխատանքը, որի շնորհիվ Հայաստանը եւ Եվրոպական միությունը մոտեցել են հարաբերությունների խորացման եւ զարգացման կարեւորագույն, շրջադարձային փուլի։ Այս մասին հայտարարությամբ է հանդես եկել «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունը:
Հայտարարության մեջ, նաեւ ասվում է.
«Մենք լիահույս ենք, որ հայկական կողմը ըստ ժամանակացույցի` կնախաստորագրի համաձայնագիրը, որը հնարավորություն կտա մոտ ապագայում առողջացնել Հայաստանի քաղաքական, տնտեսական եւ սոցիալական համակարգերը, որակական փոփոխությունների ենթարկել Հայաստանի քաղաքացիների կյանքը, կանխել ժողովրդագրական գործընթացների բացասական միտումները, զարգացման նոր մակարդակի վրա բարձրացնել Հայաստանի հարաբերությունները մերձակա հարեւանների եւ ռազմավարական գործընկերների հետ։
«Ազատ Դեմոկրատներ» կուսակցությունը մշտապես դիտարկել է Հայաստանի եվրաինտեգրման գործընթացը որպես ՀՀ ռազմավարական առաջնահերթություն, որի տրամաբանական հանգրվանը պետք է լինի անդամակցությունը Եվրոպական միությանը։
Մեր մտահոգություն ենք հայտնում ՀՀ եվրաինտեգրման դեմ ծավալվող հակաքարոզչության վերաբերյալ, որը հաճախ զուրկ է հիմնավորումներից եւ նպատակ ունի մոլորեցնել ՀՀ քաղաքացիներին։ Այդ միտումները չեզոքացնելու համար գործող իշխանություններից պահանջում ենք  հրապարակել բանակցության առարկա հանդիսացող փաստաթղթերը, ինչը կնպաստի հասարակության իրազեկվածության մակարդակի բարձրացմանը։
Միեւնույն ժամանակ փաստում ենք, որ առանց ՀՀ իրական ժողովրդավարացման եւ տնտեսության ազատականացման` անհնարին է ակնկալել ՀՀ քաղաքացիների համար շոշափելի դրական փոփոխություններ եւ օգտվել եվրաինտեգրման ընձեռած զարգացման հնարավորություններից»:

Партия «Свободные демократы» выражает удовлетворение по случаю завершения переговоров по Соглашению о свободной торговле Армении и Евросоюза и приветствует ту последовательную работу, которая помогла приблизиться к решающему этапу углубления и развития отношений между Арменией и Европейским союзом.
В заявлении партии, поступившем в Новости Армении – NEWS.am, в частности говорится: «Мы надеемся, что армянская сторона тоже подпишет Соглашение, что даст Армении возможность скорейшего исцеления политической, экономической и социальной системы, изменения качества жизни граждан, предотвращения негативных демографических тенденций, скачка на новый уровень развития отношений Армении с близкими соседями и стратегическими партнерами.
Партия «Свободные демократы» считала процесс евроинтеграции Армении стратегическим приоритетом, логическим завершением которого должно быть вступление республики в Европейский Союз.
Мы выражаем нашу озабоченность в связи с антиагитационной кампанией против евроинтеграции, которой часто не хватает обоснования и целью которой является введение в заблуждение граждан. Для нейтрализации этих тенденций требуем от действующих властей обнародовать документы переговоров, что будет способствовать повышению уровня информированности общественности.
В то же время без подлинной демократизации и либерализации экономики Армении даже при использовании возможностей развития, предлагаемых при евроинтеграции, нельзя ожидать значительных позитивных изменений для граждан республики».