Պակիստանում սկսվել են նախագահական ընտրությունները: Այս առավոտյան իսլամական երկրի դաշնային եւ նահանգային խորհրդարանների պատգամավորները ձեռնամուխ են եղել պետության ղեկավարի ընտրությանը: Սպասվում է, որ քվեարկության ելքը պարզ կլինի տեղական ժամանակով 15:00-ին:
Համաձայն հարավասիական  երկրի Սահմանադրության՝  նախագահին ընտրում է ընտրողների կոլեգիան, որի կազմում ընդգրկված են խորհրդարանի երկու պալատների՝ Ազգային ժողովի եւ Սենատի պատգամավորներ, նաեւ՝ Պակիստանի բոլոր չորս նահանգներից  օրենսդիր ժողովների ներկայացուցիչներ:
Անվիճելի ֆավորիտն է իշխող կուսակցության՝ Պակիստանի մահմեդական լիգայի թեկնածու, խոշոր գործարար եւ Սինդ նահանգի նախկին ղեկավար  Մամնուն Հուսեյնը, հայտնում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Նրա գլխավոր մրցակիցը՝ ընդդիմադիր «Հանուն արդարության շարժման» ներկայացուցիչ Վաջիութդին Ահմեդը, բավական հետ է ստացած ձայների թվով:
Գլխավոր ընդդիմադիր Պակիստանի ժողովրդական կուսակցությունը որոշել էր բոյկոտել քվեարկությունը: Այդ պատճառով նրանց թեկնածու սենատոր Ռազա Ռաբանին հանել էր թեկնածությունը:

В Пакистане начались выборы президента страны. Сегодня утром депутаты федерального и провинциальных парламентов исламской республики приступили к процедуре избрания главы государства. Как ожидается, исход голосования будет ясен к 15:00 по местному времени.
Согласно конституции этой южноазиатской страны, президент избирается коллегией выборщиков, в состав которой входят депутаты обеих палат парламента - Национальной ассамблеи и Сената, а также представители законодательных собраний всех четырех провинций Пакистана (Белуджистан, Пенджаб, Синд и Хайбер-Пахтунхва).
Бесспорным фаворитом президентских выборов является кандидат от правящей партии Пакистанкая мусульманская лига (фракция Наваза Шарифа, ПМЛ/Н) Мамнун Хуссейн - крупный бизнесмен и бывший губернатор провинции Синд, передает ИТАР-ТАСС
Его главный соперник - кандидат от оппозиционного «Движения за справедливость» («Техрик-и-инсаф») Ваджиутдин Ахмед существенно отстает по количеству голосов, поскольку правящая ПМЛ/Н имеет подавляющее большинство мест в федеральном и провинциальных парламентах.
Крупнейшая оппозиционная Пакистанская народная партия (ПНП) приняла решение бойкотировать голосование. В связи с этим баллотировавшийся в кандидаты в президенты от ПНП сенатор Раза Раббани отозвал свою кандидатуру из списков кандидатов.