2013 թ. հուլիսի 1-ից շրջանառության մեջ մտած նոր սերնդի ՀԴՄ կտրոնները նույնպես կարող են մասնակցել վիճակախաղերին: Այդ մասին այսօր՝ օգոստոսի 1-ին, ՀՀ կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ ԿԱ պետեկամուտների կոմիտեի պետի տեղակալ Վախթանգ Միրումյանը:
Նշենք, որ նոր սերնդի ՀԴՄ-եր առայժմ կիրառում են միայն խոշոր խանութները, որոնք ունեն տարեկան 500 մլն դրամից ավելի շրջանառություն: Վ. Միրումյանի խոսքով՝ նոր սերնդի ՀԴՄ-երը թույլ են տալիս շահումի մասին իմանալ անմիջապես կտրոն ստանալու պահին:
Ներկայում ամսական խաղարկվում է 15 ավտոմեքենա: ՊԵԿ-ի առաջարկով ՀՀ կառավարությունը որոշեց, որ օգոստոսից խաղարկվող 15 մեքենաներից 10-ը բաժին կհասնի հին սերնդի ՀԴՄ կտրոններին, 5-ը՝ նոր սերնդի:
Սահմանվում է նաեւ, որ օգոստոսից շահելու են միայն ձախից աջ համընկնող թվերը՝ 8 կամ 7 թվի համընկման դեպքում ավտոմեքենա, 5 կամ 6 թվի համընկման դեպքում՝ այլ գույք:
Վ. Միրումյանը տեղեկացրեց, որ տարեկան շահումների ֆոնդը կազմում է 180 ավտոմեքենա եւ 6150 հատ այլ գույք (բջջային հեռախոս եւ այլն):

С 1 июля по новым кассовым чекам в Армении тоже можно выиграть автомобили. Об этом заявил на заседании Правительства 1 августа замначальника Комитета госдоходов Вахтанг Мирумян.
Отметим, что новые чеки пока выдают только крупные магазины с оборотом 500 млн. и более драмов в год. По словам Мирумяна, новые машины позволяют узнать о выигрыше сразу по получении чека. В настоящее время ежемесячно разыгрывается 15 машин. По предложению Комитета, Правительство Армении постановило, что с октября 10 из них будут приходиться на старые чеки, 5 – на новые.
Установлено также, что с августа будут выигрывать только цифры, совпадающие с номером чека слева направо – автомобили при совпадении 7 или 8 цифр, какой-либо иной приз при 5 или 6 цифрах.
Мирумян сообщил, что ежегодный лотерейный фонд составляет 80 машин и 6150 единиц других призов (мобильных телефонов и других).