Գլխավոր դատախազի  պաշտոնում թեկնածուի անձի հետ կապված խնդիրներ չկան: Այս մասին սեպտեմբերի 27-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՀՅ Դաշնակցության խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը՝ գլխավոր դատախազի թեկնածու Գեւորգ Կոստանյանի հետ հանդիպումից հետո:
«Մեր դժվարությունների եւ դժբախտությունների պատճառը այն է, որ այսօրվա դրությամբ երկրում նախագահական կառավարման համակարգ է: Խնդիրները կլուծվեն, եթե լինի իշխանության ապակենտրոնցված համակարգ: Չեմ հավատում, որ ինչ- որ քաջագործ գա եւ փոխի համակարգը: Մեզ համակարգային բարեփոխումներ են անհրաժեշտ»,-ասել է Ռուստամյանը:
Ի պատասխան այն հարցին, թե ում թեկնածությունն է նրանց համար ավելի ընդունելի՝ Կոստանյանի, թե նախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի, Ռուստամյանն ընդգծել է, որ նախկին դատախազն ավելի փորձառու էր, եւ չնայած, որ Կոստանյանն ավելի քիչ փորձ ունի, նա նորարարական մոտեցումներ ունի համակարգի արդիականացման հարցում:
Իր հերթին ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանն ընդգծել է, որ Կոստանյանի հետ զրույցում նա որոշ հարցերի պատասխաններ է ստացել, սակայն դեռ որոշում չի կայացրել կողմ կքվեարկի, թե դեմ. «Կարծում եմ միասնական որոշում կկայացնենք»:

Чисто с личностью кандидата на должность генерального прокурора проблем нет. Об этом в беседе с журналистами 27 сентября заявил глава парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Армен Рустамян, после встречи с кандидатом на должность генпрокурора Геворком Костаняном.
«Причина наших бед и трудностей в том, что на сегодняшний день в стране президентская форма правления. Проблемы решатся, если будет децентрализованная система правления. Я не верю в то, что кто-то храбрый придет и изменит систему. Нам необходимы системные реформы», - сказал  Рустамян.
В ответ на вопрос о том, для них более приемлема кандидатура Костаняна или  экс-генпрокурора Агвана Овсепяна, Рустамян отметил, что экс- генпрокурор был более опытным, однако, несмотря на то, что у Костаняна меньше опыта, у него новаторские подходы к модернизации системы.
В свою очередь, секретарь парламентской фракции партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян отметила, что в беседе с Костаняном они получили некоторые ответы на вопросы, однако пока не приняли решение проголосуют за или против его кандидатуры: «Думаю, мы примем единое решение».