Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ համաներում հայտարարելու մասին առաջարկությունը ԱԺ քառօրյայի օրակարգում է, որը մեկնարկել սեպտեմբերի 30-ին: Այս մասին այսօր հայտարարել է ԱԺ խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանը:
Ավելի վաղ NEWS.am-ն արդեն հայտարարել էր, որ Հայաստանի նախագահը ԱԺ –ում քննարկման է ներկայացրել համաներում հայտարարելու մասին առաջարկություն՝ կապված երկրի անկախության հռչակման 22-ամյակի կապակցությամբ:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում վերջին անգամ համաներում հայտարարվել էր 2011թ: Այն ժամանակ այդ որոշումը կայացվել էր մայիսի 25-ին՝ կապված անկախության 20-ամյա հոբելյանի հետ: Համաներումը տարածվել է 2008թ մարտի 1-ի գործով անցնող Սասուն Միքայելյանի եւ Նիկոլ Փաշինյանի վրա:

Предложение президента Армении Сержа Саргсяна объявить амнистию внесено в повестку четыредневки Национального Собрания, которая стартовала 30 сентября. Об этом заявил 30 сентября спикер Национального Собрания Овик Абрамян.
Ранее Новости Армении – NEWS.am сообщало, что президент Армении представил на обсуждение Национального Собрания предложение об объявлении амнистии в связи с 22-летием провозглашения независимости.
Напомним, что в Армении в предыдущий раз амнистия была объявлена в 2011 году. Тогда решение объявить ее было принято 25 мая в связи с приближавшимся 20-летним юбилеем независимости. Амнистия распространилась и на осужденных по делу 1 марта 2008 года Сасуна Микаеляна и Никола Пашиняна.