ԱՄՆ-ի Վաշինգտոն նահագում կալանավորված 11-ամյա տղան խոստովանել է, որ դպրոց դանակով եւ ատրճանակով է եկել «ձայների հորդորով», որոնք լսելի են եղել իր գլխում։
Դպրոցականի խոսքով՝ ձայներն իրեն հորդորում էին կրակել այլ աշակերտների վրա։ Մասնավորապես, դրանք հրամայել են կրակել իր ընկերոջը գեյ անվանած աշակերտներից մեկի վրա, հետո էլ գլխին կրակելով ինքնասպան լինել, հայտնում է lenta.ru-ն՝ վկայակոչե Reuters-ը։
Հոկտեմբերի 24-ին աշակերտի գործը քննել էր անչափահասների հարցերով դատարանը, եւ մահափորձի մեղադրանքը հանվել էր: Ներկայումս տղան կալանքի տակ է:
Հոկտեմբերի 23-ին տղան Վաշինգտոն նահանգի Վանքուվեր քաղաքի դպրոցում է եղել: Նրա գրպաններում եւ ուսապարկում ատրճանակ էին գտել, 400 փամփուշտ եւ խոհանոցի մի քանի դանակ: KING5 հեռուստաալիքը հայտնում է, որ դպրոցի պահակը վճռել էր խուզարկել տղային, երբ աշակերտի մայրը դպրոց էր զանգահարել եւ նախազգուշացրել, որ տնից անհետացել են խոհանոցի դանակները:
Տղայի մոտ զենք հայտնաբերելուց հետո` դպրոցը երկու ժամով փակվել էր: Աշակերտը ոչ ոքի չէր հասցրել վնասել:

Арестованный в США, в штате Вашингтон 11-летний мальчик, признался, что пришел в школу с пистолетом, патронами и ножами по велению «голосов», которые он слышал в своей голове.
По словам школьника, голоса велели ему стрелять в других учеников. В частности, они приказали ему выстрелить в руку одному из учеников, назвавшего его друга геем, и затем покончить с собой выстрелом в голову, сообщает «Лента.Ру» со ссылкой на Reuters.
24 октября дело школьника рассмотрел суд по делам несовершеннолетних, и обвинение в покушении на убийство было снято. В настоящее время мальчик находится под стражей.
Мальчик был 23 октября, в школе города Ванкувер в штате Вашингтон. В карманах и в рюкзаке у него нашли пистолет, 400 патронов и несколько кухонных ножей. Как сообщает телеканал KING5, школьный охранник решил обыскать мальчика после того, как мать ученика позвонила в школу и предупредила, что из дома исчезли кухонные ножи.
После обнаружения у мальчика оружия школа была закрыта на два часа. Школьник не успел никому причинить вреда.