Աբխազական Գագրա քաղաքում նոյեմբերի 4-5-ին կայանալու է հայկական «Սուրբ Փրկիչ» եկեղեցու բացման եւ օծման արարողությունը: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Աբխազիայում Հայ համայնքի խորհրդի նախագահ Գարեգին Ղազարյանը:
«Նոյեմբերի 4-ին Գագրա է ժամանելու Հարավային Ռուսաստանի թեմի առաջնորդ, եպիսկոպոս Մովսես Մովսիսյանը, ով էլ օծելու է հայկական եկեղեցին»,- նշել է Ղազարյանը: Նրա խոսքով, եկեղեցու բացմանը հրավիրվել են պաշտոնատար անձինք Մոսկվայից, Դոնի Ռոստովից, Կրասնոդարից, Լեռնային Ղարաբաղից: «Մենք հրավիրել ենք եւ Աբխազիայի նախագահին, խորհրդարանի նախագահին, Լեռնային Ղարաբաղի նախագահին»,- ասել է Ղազարյանը:
Հայաստանից արարողությանը մասնակցելու են ԱԺ պատգամավոր Արագած Ախոյանն ու սփյուռքի նախարարության ներկայացուցիչ Էդուարդ Գեւորգյանը:

В абхазском городе Гагра 4 – 5 ноября состоится церемония открытия и освящения армянской церкви «Святой Спаситель». Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am сообщил первый председатель Совета армянского общества в Абхазии Гарегин Казарян.
«4 ноября в Гагры приезжает глава Епархии Юга России Армянской апостольской церкви, епископ Мовсес Мовсесян, который будет освящать армянскую церковь», - отметил Казарян. По его словам, на церемонию открытия церкви приглашены должностные лица из Москвы, Ростова-на-Дону, Краснодара, Нагорного Карабаха. «Мы пригласили и президента Абхазии, и спикера парламента, и министров, пригласили также президента Нагорного Карабаха», - сказал  Гарегин Казарян. Он также добавил, что из Армении на церемонии будут присутствовать депутат Национального Собрания Арагац Ахоян и представитель Министерства диаспоры Эдуард Геворкян.