Աթենքում «Ոսկե լուսաբաց» կուսակցության գրասենյակի մոտ նոյեմբերի 1-ի երեկոյան կրակոցներ են հնչել. Երկու մարդ զոհվել, մեկը ծանր վիրավորվել է։
AFP-ն հունական մայրքաղաքի ոստիկանության ներկայացուցիչներին վկայակոչելով հայտնում է, որ կրակողները երկու հոգի են եղել եւ գրասենյակին մոտեցել են մոտոցիկլետով։ Հարձակվողներին հաջողվել է փախչել։
Զոհվածների եւ վիրավորի ինքնությունը դեռ չի ճշտվել: Անհայտ է նաեւ այն, թե արդյոք հարձակումը քաղաքական դրդապատճառ է ունեցել, հայտնում է «lenta.ru»-ն:
Հունական լրատվամիջոցները, վկայակոչելով ոչ պաշտոնական աղբյուրները, հայտնում են, որ սպանվածները եւ վիրավորը հսկում էին «Ոսկե լուսաբաց» կուսակցության գրասենյակի մուտքը:
«Ոսկե լուսաբաց» ծայրահեղ աջ կուսակցությունը, որը 2012թ. խորհրդարանական ընտրություններին յոթ տոկոս ձայն էր հավաքել, 2013թ. սեպտեմբերին հայտնվել էր աղմկահարույց սկանդալի կենտրոնում, երբ իր կողմնակիցներից մեկը Աթենքի արվարձանում սպանել էր ձախ հայացքների տեր երաժիշտ Պավլոս Ֆիսասին:
Հունաստանի իրավապահ մարմինները կալանավորել էին կուսակցության մի շարք անդամների` ներառյալ առաջնորդ Նիկոս Կիխալոլիակոսին: «Ոսկե լուսաբացի» վեց պատգամավորներ մեղադրվում են հանցավոր խմբավորում ստեղծելու մեջ, որը կանգնած է Ֆիսասի սպանության հետեւում:

Стрельба была открыта вечером 1 ноября возле офиса крайне правой партии «Золотая заря» в Афинах: два человека убиты и один получил тяжелое ранение.
Как сообщает AFP со ссылкой на представителей полиции греческой столицы, огонь по людям, находившимся у входа в офис «Золотая заря», открыли два человека, проезжавшие мимо на мотоцикле. Нападавшим удалось скрыться.
Личности погибших и пострадавшего пока не установлены. Также неизвестно, было ли нападение политически мотивировано, сообщает «Лента.Ру».
Греческие СМИ со ссылкой на неофициальные источники сообщают, что убитые и раненый охраняли вход в офис «Золотой зари».
Крайне правая партия «Золотая заря», набравшая на парламентских выборах 2012 года семь процентов голосов избирателей, оказалась в центре громкого скандала в сентябре 2013 года после того, как один из ее сторонников убил в пригороде Афин музыканта Павлоса Фиссаса, придерживавшегося левых взглядов.
Греческие правоохранительные органы взяли под стражу ряд членов партии, включая лидера Никоса Михалолиакоса. Шестерым депутатам от «Золотой зари» были предъявлены обвинения в создании преступного сообщества, стоящего за убийством Фиссаса.