Կոտայքի մարզի Սոլակ գյուղում մեկնարկել է ԵԱՀԿ աջակցությամբ կազմակերպված երկօրյա միջոցառումը, որի շրջանակներում գյուղի դպրոցականները ծանոթացել են ոստիկանության աշխատանքին:
Միջնակարգ դպրոցի 30 աշակերտներ հանդիպել են տեղի ոստիկանների հետ՝ քննարկելու ոստիկանության աշխատանքի մարտահրավերները եւ մարզի անվտանգության իրավիճակը: Այս ծրագրում գործընկեր հանդիսացող «Իրավական հետազոտությունների ազգային կենտրոնի» փորձագետները դպրոցականներին կներկայացնեն թմրամոլության հետ կապված խնդիրները եւ կքննարկեն մարդկանց թրաֆիքինգի եւ կոռուպցիայի հետեւանքները: Երեխաները նաեւ հնարավորություն կունենան տեսնելու այն սարքավորումները, որոնք ոստիկաններն օգտագործում են իրենց աշխատանքում եւ երթեւեկել ոստիկանական ավտոմեքենայով:
«Իրավական հետազոտությունների ազգային կենտրոնի» նախագահ Տիգրան Երանոսյանը նշել է. «Դպրոցի անվտանգությանն ու ոստիկանություն–աշակերտ գործակցությանը հետամուտ նախաձեռնությունները նպաստում են համայնքային ոստիկանության ձեւավորմանը Հայաստանի մարզերում: Այդ նախաձեռնությունները նպատակ ունեն բարձրացնելու հանրության վստահությունը ոստիկանության հանդեպ եւ խթանելու ոստիկանության եւ քաղաքացիական հասարակության համագործակցությունը հատկապես մարզերում»:
Վաղը նախաձեռնությանը կհաջորդի հանդիպում տեղի հումանիտար ինստիտուտի ուսանողների հետ, ովքեր կծանոթանան համայնքային ոստիկանության՝ որպես ոստիկանության նոր մոդելի հետ եւ կմասնակցեն քաղաքացիական խորհրդատվական խմբի դերախաղին:
2013թ. մարտ ամսից ի վեր գյուղական վայրերից շուրջ 270 դպրոցական հնարավորություն են ունեցել անմիջականորեն ծանոթանալու իրենց մարզային ոստիկանության բաժինների գործունեության հետ այս ծրագրի շրջանակներում: Ավելին՝ Հայաստանի յոթ մարզերից 140 ուսանող եւ 70 համայնքային ոստիկան նույնպես հնարավորություն են ունեցել ձեւավորելու ավելի լավ համագործակցային հարաբերություններ:

SOLAK. – Schoolchildren from Armenia’s Solak village are learning about the work of the police at a two-day OSCE-supported event launched Thursday in Kotayk Region.
Thirty high school students are meeting local police officers to discuss the challenges of their work and the security situation in the region. Experts from the National Centre for Legal Researches (NCLR), a partner in this project, will explain to the schoolchildren problems related to drug addiction, and discuss the consequences of trafficking in human beings and corruption. Children will also have the opportunity to see the equipment used by the police in their work and experience a ride in a police vehicle.
NCLR Chairman Tigran Yeranosyan said: “The safe school and police-student partnership initiatives help the establishment of community policing in Armenian provinces. Their aim is to enhance the public’s trust towards the police and to stimulate collaboration between the police and civil society institutions, especially in the regions.”
The initiative will conclude with a meeting Friday with students from the local Humanitarian Institute who will be introduced to community policing as a new policing model and experience a citizens’ advisory group.
Since March 2013, around 270 schoolchildren from rural areas have had the opportunity to get first-hand information about the activities carried out by their regional police departments as a result of this project.  Moreover, 140 university students and 70 community police officers from seven Armenian regions have also had the opportunity to foster a more cooperative relationship.