Եվրամիությունում 2014 թվականի հունվարի 1-ից նախագահությունը Լիտվայից անցել է Հունաստանին, որը լուրջ տնտեսական խնդիրների առջեւ է կանգնած, որոնք սպառնում են եվրագոտու կայունությանը:
Թվով 5-րդ 6-ամսյա նախագահության ընթացքում Հունաստանի իշխանությունները մտադիր են հատուկ ուշադրություն դարձնել ԵՄ-ում գործազրկության եւ ապօրինի ներգաղթի խնդիրներին:
Բացի այդ, Հունաստանի նախագահության ընթացքում տեղի է ունենալու ԵՄ բանկային միության ձեւավորումը, ինչպես նաեւ ԵՄ-ի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ ազատ առեւտրի մասին համաձայնագրի նախապատրաստումը, հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Սեփական տնտեսության կայունության համար Հունաստանն արդեն երկու անգամ խոշոր ֆինանսական օգնություն է ստացել միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններին՝ շուրջ 240 մլրդ եվրոյի սահմաններում:
2014-ի գարնանը Հունաստանին անհրաժեշտ կլինի ֆինանսական օգնության երրորդ փաթեթը՝ Եվրահանձնաժողովի, Եվրոպական կենտրոնական բանկի եւ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի կողմից՝ առնվազն 11 մլրդ եվրոյի չափով:

Председательство в Евросоюзе с 1 января 2014 года перешло от Литве к Греции, испытывающей серьезные экономические и политические проблемы, угрожающие стабильности еврозоны.
В ходе пятого по счету полугодового председательства греческие власти намерены уделять особое внимание борьбе с безработицей и проблемам нелегальной миграции в ЕС. Кроме того, на председательство Греции приходится формирование банковского союза ЕС, а также подготовка соглашения между Евросоюзом и США о свободной торговле, передает Русская служба BBC.
На стабилизацию собственной экономики Греция уже дважды получала крупную финансовую помощь от международных кредиторов на общую сумму около 240 миллиардов евро. Весной 2014 года ей потребуется третий пакет помощи от Еврокомиссии, Европейского центрального банка и Международного валютного фонда объемом не менее 11 млрд евро.