Հնդկաստանի վարչապետ Մանմոնահ Սինգհը հայտարարել է, որ հրաժարական կտա այս տարվա մայիսին կայանալիք համապետական ընտրություններից հետո, հաղորդում են տեղի լրատվամիջոցները:
«Համընդհանուր ընտրություններից մի քանի ամիս անց ես կառավարման ղեկը կհանձնեմ նոր վարչապետին»,-ասել է Սինգհը մամուլի ասուլիսի ժամանակ: Նա ընդգծել է, որ իրեն կփոխարինի Գանդիների դինաստիայի նոր սերնդի ներկայացուցիչը, եթե իշխող Հնդկական ազգային կոնգրես կուսակցությունը հաղթանակ տանի, հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
81-ամյա վարչապետը բազմիցս նշել է, որ իր հավանական փոխարինող է համարում 43-ամյա Ռահուլ Գանդիին: Փորձագետները կարծում են, որ Հնդկական ազգային կոնգրեսը պաշտոնապես իրենց վարչապետի թեկնածուի անունը կհայտարարել հունվարի 17-ին կայանալիք համագումարում:
«Ռահուլ Գանդին մեծ արժանիքներ ունի, եւ ես հույս ունեմ, որ մեր կուսակցությունը այդ որոշումը կկայացնի ճիշտ պահին»,-ասել է Սինգհը:

Премьер-министр Индии Манмохан Сингх заявил, что уйдет в отставку после всеобщих выборов, которые пройдут в мае этого года, сообщили местные СМИ.
«Через несколько месяцев после всеобщих выборов я вручу бразды правления новому премьер-министру», - сказал Сингх на пресс-конференции. Глава кабинета подчеркнул, что его сменит представитель нового поколения династии Ганди, если правящая партия Индийский национальный конгресс (ИНК) одержит победу, передает ИТАР-ТАСС.
Своим вероятным преемником 81-летний премьер неоднократно называл 43-х летнего Рахула Ганди, указывая при этом, что ИНК назовет имя кандидата на пост нового главы правительства в подходящий момент. Эксперты полагают, что это произойдет на партийном съезде 17 января.
«Рахул Ганди обладает выдающимися достоинствами, и я надеюсь, что наша партия примет это решение в нужное время», - сказал Сингх.