NEWS.am-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Իսրայելի նախկին վարչապետ Արիել Շարոնը հուղարկավորվելու է Նեգեւ անապատում` անեմոնների բլրին, սեփական ընտանեկան «Շիքմիմ» ագարակում: Սակայն իսրայելցի զինվորականներն անհանգստացած են ագարակի եւ բլրի` Գազայի հատվածի հարեւանությամբ գտնվելու փաստով:  Հրթիռակոծումներից պաշտպանվելու համար  ագարակի հարեւանությամբ տեղակայվելու է «Երկաթյա գմբեթ» ՀՀՊ, հայտնում են Իսրայելի լրատվամիջոցները:
Հաղորդվում է նաեւ, որ Իսրայելի եւ ԱՄՆ-ի անվտանգության ծառայության ներկայացուցիչները հուղարկավորությանը ներկա գտնվող VIP անձանց անվտանգությունն ապահովելու վերաբերյալ խորհրդակցություններ են անցկացրել: Այդ  թվում նաեւ ԱՄՆ-ի պաշտոնական պատվիրակության, որը կգլխավորի ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջո Բայդենը:
ՑԱԽԱԼ-ը նաեւ դիտարկում է անօդաչու թռչող սարքեր օդ բարձրացնելու հավանականությունը, հայտնում է NEWSru.co.il-ը:
Հունվարի 13-ին Կնեսեթում տեղի կունենա նախկին վարչապետին հրաժեշտ տալու պաշտոնական արարողությունը:
Գերեզմանոց կգնան 700 մարդ (հարազատներ, ընկերներ, արտասահմանյան կառավարական պատվիրակությունների անդամներ): Մյուսների համար չորս մեծ էկրաններով հարթակ կպատրաստեն, որոնց օգնությամբ կարող են հետեւել արարողությանը:

Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, экс-премьер Израиля Ариэль Шарон будет похоронен в пустыне Негев на Холме анемонов на личной семейной ферме «Шикмим». Однако израильских военных вызывает близость ранчо и холма к сектору Газы. На случай ракетных обстрелов рядом с ранчо будет развернута батарея ПРО «Железный купол», сообщают израильские СМИ.
Сообщается, так же, что представители служб безопасности Израиля и США провели серию консультаций, посвященных обеспечению безопасности VIP-персон, которые будут присутствовать на похоронах. В том числе, членов официальной делегации США, которую возглавит вице-президент США Джон Байден. Стороны обсуждали меры безопасности в случае включения предупреждающего о ракетных обстрелах сигнала.
ЦАХАЛ также рассматривает возможность поднятия в воздух БПЛА для отслеживания ситуации на границе с сектором Газы, сообщает NEWSru.co.il.
13 января в Кнессете пройдет официальная церемония прощания с бывшим премьер-министром.
На участок кладбища, где будет проходить захоронение, будут допущены около 700 человек (родственники, близкие друзья, члены зарубежных правительственных делегаций). Для остальных будет организована площадка неподалеку с четырьмя установленными большими экранами, с помощью которых можно будет следить за церемонией.