«Արմավիայի» կողմից այս տարի նախատեսվող նոր չվերթերը կմեծացնեն ուղեւորահոսքը, ինչը նշանակում է, որ մենք կկարողանանք սպասարկել ավելի մեծ թվով մարդկանց։ Դրան կնպաստի նաեւ օդանավակայանի երկրորդ տերմինալը, որը նախատեսվում է շահագործման հանձնել արդեն հաջորդ տարի։ Նման հայտարարությամբ այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հանդես եկավ «Միկա Լիմիթեդ» ընկերության ղեկավար, «Արմավիա» ընկերության սեփականատեր Միխայիլ Բաղդասարովը։
Նշելով, որ «Արմավիան» տարին այնքան էլ հաջող չի սկսել, նա, սակայն,տեղեկացրեց, որ ամեն ինչ աստիճանաբար շտկվում է. «Հուսով եմ՝ տարին կավարտենք լավ ցուցանիշներով»։
Շարունակելով ավիաընկերության տնտեսական քաղաքականության թեման՝ Բաղդասարովը նշեց, որ ավիավառելիքը ձեռք է բերում «Զվարթնոցը», իսկ հետո գնային որոշ փոփոխությամբ վաճառում է «Արմավիային»։ Ըստ նրա, վառելիքի 1 տոննան այսօր արժե 978 դոլար, սակայն հույս կա, որ սակագները նվազման միտում ունեն։
Ի պատասխան NEWS.am-ի հարցին, թե հասցրե՞լ է արդյոք ընկերությունը հաշվարկել Իսլանդիայում ժայթքած հրաբուխի հետեւանքով հետաձգված կամ չեղյալ հայտարարված չվերթերից իրեն հասցված վնասների չափը՝ Մ. Բաղդասարովը նկատեց, որ եվրոպական փոխադրողների համեմատությամբ՝ «Արմավիան» այնքան էլ մեծ վնասներ չի կրել. «Ճիշտ է, ընդհանուր առմամբ չեղյալ հայտարարեցինք 5 չվերթեր՝ դեպի Փարիզ, Ամստերդամ, Ցյուրիխ ուղղություններով, սակայն եվրոպական ավիաընկերությունների համեմատությամբ մեր բախտը բերեց. մեր կրած վնասներն այնքան էլ զգալի չեն»,- ամփոփեց նա։
Նշենք, որ «Արմավիան» այս տարի նախատեսում է մի շարք նոր ուղղություններ՝ դեպի Բարսելոնա, Վարշավա եւ Արխանգելսկ։ Ինչ վերաբերում է Լոս Անջելեսին, ապա այդ ուղղությամբ թռիչքներ իրականացնելու համար «Արմավիան» ամերիկյան կողմի թույլտվությունը դեռեւս չունի։

Намеченные на этот год новые маршруты увеличат пассажиропоток, то есть мы сможем обслужить большее число людей. Этому будет способствовать также второй терминал аэропорта, который предполагается сдать в эксплуатацию уже в будущем году. Об этом на встрече с журналистами 7 мая заявил руководитель компании «Мика Лимитед», владелец авиакомпании «Армавиа» Михаил Багдасаров.
Отметив, что «Армавиа» не очень удачно начала год, он сказал, что ситуация понемногу улучшается: «Надеемся, что год завершим с хорошими показателями».
Багдасаров сообщил журналистам, что авиакеросин приобретает аэропорт «Звартноц» и затем перепродает его «Армавии». По его ловам, тонна горючего стоит сегодня 978 долларов, однако есть надежда, что цена спадет.
Отвечая на вопрос корреспондента Новости Армении — NEWS.am, подсчитала ли компания, какой убыток понесла в результате извержения вулкана в Исландии, Бадгасаров сказал, что ущерб, по сравнению с европейскими авиакомпаниями, у «Армавии» небольшой. «Правда, мы аннулировали 5 рейсов – в Париж, Амстердам и Цюрих, однако по сравнению с европейскими авиакомпаниями нам повезло – наши убытки не очень высоки», — сказал Багдасаров.
Отметим, что в этом году «Армавиа» планирует открыть ряд новых направлений: в Барселону, Варшаву и Архангельск. Что касается Лос-Анджелеса, то у компании пока нет разрешения американской стороны на выполнение этого рейса.