Ռուսաստանը ելնում է անհապաղ հրադադարի այլընտրանքի բացակայությունից: Այդ մասին,  այսօր՝ հունիսի 23-ին, Երեւանում կայացած մամուլիսի ասուլիսի ժամանակ, հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ մեկնաբանելով ուկրաինակիան իրադարձությունները:
Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանը ելնում է անհապաղ հրադադարի գործնականում կիրառման անհրաժեշտությունից եւ բոլոր տարածաշրջանների մասնակցությամբ իրական համազգային երկխոսությու սկսելու անհրաժեշտությունից: Ռուսաստանը խրախուսում է  բանակցությունների համար հնարավորինս արագ պայմանների ստեղծմանն ուղղված ջանքերը, ավելացրել է ռուսաստանցի նախարարը:
«Մենք չենք առաջնորդվում աշխարհաքաղաքական հավակնություններով: Մեզ համար առաջնահերթություն է մարդկանց կյանքեր փրկելը, այդ թվում նաեւ՝ ռուս լրագրողների», -ասել է Սերգեյ Լավրովը:
Մեկնաբանելով Ուկրաինայի դաշնայնացման հարցը՝ Լավրովը նշել է, որ խնդիրը անվանման մեջ չէ, խնդիրը բանակցային գործընթացի ապահովման անհրաժեշտությունն է: «Երկիրը խորը ճգնաժամի մեջ է: Բնակչության մի մասի կողմից մյուս մասին իրենց կամքին ենթարկեցնելը թույլ չի տալիս հաստատուն կարգավորման հասնել: Դա հնարավոր է միայն բանակցային ճանապարհով», - հայտարարել է ՌԴ արգործնախարարը՝ հավելելով, որ պետությունը պետք է ապահովի իր բոլոր քաղաքացիների իրավունքներն ու ազատությունները:

Россия исходит из безальтернативнсти незамедлительного прекращения огня. Об этомзаявилглава МИД России Сергей Лавров 23 июня на пресс-конференции в Ереване, комментируя украинские события.
Как подчеркнул министр, Россия исходит из необходимости применения на практике незамедлительного прекращения огня и начала подлинного общенационального диалога с участием всех регионов. Россия поддерживает усилия по созданию условий дя скорейшего начала переговоров, добавил министр.
«Мы руководствуемся не геополитическими амбициями. Наш приоритет номер один - спасти жизней люде. В том числе российских журналистов», - заметил Сергей Лавров.
Комментируя вопрос федерализации Украины, Лавров отметил, что дело не в названии, суть в необходимости обеспечения переговорного процесса. «Страна переживает глубокий кризис. Попытки починить волю одной части населения другой не позволят достичь устойчивого урегулирования. Это можно только путем переговоров», - завил глава МИД РФ, добавив, что устройство государства должно обеспечить права и свободы всех граждан.