Եթե աշխատանքը շարունակելու համար Հայաստանի էներգետիկ ընկերություններին գումար է անհրաժեշտ, ապա գումարը թող չվերցնեն սպառողների գրպանից: Այդ մասին այսօր՝ հունիսի 25-ին, հայտարարեց Սպառողների ազգային ակադեմիայի փոխնախագահ Ռուբեն Հայթյանը:
Նրա խոսքով՝ սպառողները պետք է վճռական գտնվեն. եթե նրանք էլեկտրաէներգիայի թանկացումը անարդար են համարում, (իսկ այդպես շատերն են կարծում) ապա ավելորդ գումար վճարել պետք չէ: «Հասարակությունը պետք է պայքարի, եւ մենք կկանգնենք նրա կողքին», - հավաստիացրեց Հայթյանը՝ չպարզաբանելով՝ ի՞նչ պետք է անեն քաղաքացիները, եթե անգամ մասնակի չվճարման համար անջատում են էլեկտրաէներգիան:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 1-ից Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի սակագինը 1 կվ/ժ-ի համար 3.85 դրամով կավելանա: Ցերեկային սակագինը կկազմի 41.85 դրամ (10,2 ցենտ): Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի պարզաբանմամբ՝ բարձրացումը անհրաժետ է էներգետիկ համակարգում առկա 17.9 մլրդ դրամ (43 մլնդ դոլար) ֆինանսական պակասուրդը ծածկելու համար:

Если энергетическим компаниям Армении нужны деньги для продолжения работы, пусть их берут не из карманов потребителей. Об этом заявил журналистам 25 июня вице-председатель Национальной академии потребителей Армении Рубен Айтян.
По его словам, потребители должны повести себя решительно: если они считают подорожание электроэнергии несправедливым – а многие так и считают – то платить лишние деньги по счетам просто не нужно. «Пусть общество выйдет на борьбу, и мы встанем рядом с ними», - заверил Айтян, не пояснив, что же будут делать граждане, если даже за частичную неуплату им отключат свет.
Напомним, что с 1 августа в Армении повысится тариф на электроэнергию на 3,85 драма за кВт/ч. Дневной тариф на электроэнергию в Армении составит 41,85 драма (10,2 цента). Согласно разъяснениям регулятора естественных монополий (Комиссии по регулированию общественных услуг) повышение необходимо, чтобы закрыть финансовый дефицит энергетической системы в 17,9 млрд. драмов в год (около $43 млн.).