Արդեն սովորական է դարձել այն, որ ռուսական քաղաքական եւ փորձագիտական շրջանակներում հակահայկական հայտարարություններ են արվում, իսկ հայկական կողմից լավագույն դեպքում վեհերոտ պատասխաններ են հնչում: Դրա վկայությունն էր հուլիսի 11-ին «Եվրասիական ընտրություն. Հայաստան-2014» թեմայով» հեռուստակամուրջի ժամանակ հայ պատգամավորի պատասխանն այն հարցին, թե արդյոք ժամանակը չէ ՀՀ ԱԺ եվրաինտեգրման հարցերով հանձնաժողովը փոխակերպել եւ Եվրասիական տնտեսական ինտեգրացիայի հարցերով հանձնաժողով ձեւավորել:
Հարցն ուղղվել է հայ պատգամավոր, «Օրինաց երկիր» խմբակցության անդամ Մհեր Շահգելդյանին, որը խիստ եւ համարժեք պատասխան տալու փոխարեն ընդամենն ասել է. «Եվրաինտեգրման հարցերով հանձնաժողովն այսօր այնքան էլ լարված չի աշխատում… Սակայն այն հարցին, թե որքանով է անհրաժեշտ այդ հանձնաժողովի գոյությունը կամ դրա փոխակերպումը, կարող է պատասխանել միայն հանձնաժողովի նախագահը»: Շահգելդյանը նաեւ նշել է, որ ներկայումս խորհրդարանում ներկայացվում են նախաձեռնություններ եւ փոփոխվում օրենքները՝ ԵՏՄ-ին անդամակցելու գործընթացին համաձայնեցնելու համար:
Անդրադառնալով ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հետաձգմանը՝ Շահգելդյանն ասել է, որ մինչեւ աշուն հետաձգումը անորոշություն է ստեղծում Հայաստանում, ինչպես նաեւ անհանգստություն պատճառում: Ըստ նրա՝ ՀՀ քաղաքական բոլոր ուժերը միանշանակ դիրքորոշում ունեն ԵՏՄ-ին անդամակցելու եւ տվյալ համատեքստում Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցում:

Уже стало обычным явлением, что российские политические или экспертные круги делают антиармянские заявления, а с армянской стороны в лучшем случае звучат робкие ответы. Свидетельством тому стал ответ армянского парламентария во время телемоста Ереван – Москва 11 июля на тему «Евразийский выбор: Армения–2014». Российская сторона подняла вопрос о том, не время ли трансформировать постоянную Комиссию по вопросам евроинтеграции в Национальном Собрании Армении и сформировать Комиссию по вопросам евразийской экономической интеграции.
Вопрос был адресован армянскому депутату, члену фракции партии «Оринац еркир» Мгеру Шахгелдяну, который, вместо того чтобы дать жесткий и адекватный ответ, всего лишь сказал: «Комиссия по вопросам евроинтеграции сегодня работает не так уж напряженно… Но на вопрос о том, насколько необходимо существование этой комиссии или ее трансформация, может ответить только глава комиссии». Шахгелдян также отметил, что в парламент в настоящее время представляются инициативы и изменяются законы для согласования с процессом вступления в Евразийский экономический союз.
Коснувшись отсрочивания вступления в ЕАЭС, Шахгелдян сказал, что откладывание соглашения до осени создает неопределенность в Армении, а также вызывает беспокойство. По его словам, все политические силы Армении имеют однозначную позицию в отношении вступления в ЕАЭС и статуса Нагорного Карабаха в данном контексте.