Սեւանա լճում իշխանի արդյունաբերական բուծումը կենսաղտոտման վտանգ է պարունակում, հուլիսի 18-ին լրագրողներին ասել է ՀՀ ԳԱԱ Հիդրոէկոլոգիայի եւ ձկնաբանության ինստիտուտի տնօրեն Բարդուղ Գաբրիելյանը: Ըստ նրա՝ լիճը կարող են աղտոտել ձկների ֆիզիոլոգիական արտազատումները:
«Վտանգն այն է, որ այդ արտազատումները պետք է յուրացվեն լճի փոքր հատվածում: Եթե ձուկը բնական պայմաններում բազմանար՝ ողջ լճով մեկ, խնդիր չէր ծագի: Ձկնաբուծության զարգացման ծրագրում առաջարկվել են այդ նյութերի տարրալուծման մեթոդներ, սակայն պետք է վերլուծել դրանք եւ հասկանալ, թե որքան են դրանք  արդյունավետ», - նշել է Գաբրիելյանը:
Հիշեցնենք, ծրագիրը, որը նախատեսվում է իրականացնել պետություն-մասնավոր հատված գործընկերությամբ, նախատեսում է լճում իշխանի քանակը հասցնել տարեկան մինչեւ 50 հազար տոննայի՝ 10 տարվա ընթացքում (մինչեւ 2023 թ.): Լճում ձկնատեսակները պահպանելու համար՝ նախատեսվում է բազմացվող մեծ ձկների 1,5% -ը բաց թողնել լիճ: Լճի ափին նախատեսվում է կառուցել նաեւ ձկնաբուծական գործարան: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը գնահատվում է 162 միլիոն դոլար:

Промышленное разведение рыбы ишхан на озере Севан грозит биологическим загрязнением. Об этом заявил журналистам 18 июля директор Научного центра биологии и гидроэкологии Национальной академии наук Армении Бардух Габриелян. По его словам, озеро могут загрязнить физиологические выделения рыбы.
«Опасность в том, что эти выделения должен усваивать небольшой участок озера. Если бы рыба в естественных условиях размножалась по всему озеру, проблем бы не возникло. В программе разведения рыбы предложены методы разложения этих веществ, но нужно проанализировать их и понять, насколько они действенны», - отметил Габриелян.
Напомним, что программа, которую планируется реализовать при государственно-частном партнерстве, предусматривает доведение объема ишхана в озере до 50 тысяч тонн в год за 10 лет (до 2023 года). Для поддержания популяции рыбы в озере 1,5% выращиваемых взрослых особей планируется выпускать в озеро. На берегу озера планируется построить и завод по переработке рыбы. Большую ее часть, в свежем виде и в консервах, планируется экспортировать. Общая стоимость программы оценивается в $162 млн.