Վրաստանի գործող իշխանությունները քրեակ գործ են հարուցել Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլու դեմ «Ռուսաստանի պատվերով»: Այդ մասին հայտարարել է ինքը Միխայիլ Սահակաշվիլին վրացական «Ռուսթավի 2» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում:
Վրաստանի նախկին նախագահի խոսքով՝ տվյալ դեպքում «ռուսական օլիգարխի (Իվանիշվիլիի) շահերը համընկել են Ռուսաստանի շահերի հետ»: «Իվանիշվիլին «Գազպրոմի» ամենախոշոր մասնավոր բաժնետերն է եւ օգոստոսյան պատերազմի տարելիցից առաջ Պուտինը չէր կարող պատկերացնել ավելի ցանկալի նվեր, քան Վրաստանի պետական մարմիանների հրամանն իմ ձերբակալության մասին»,- հայտարարել է Սահակաշվիլին: Միաժամանակ նա պնդում է, որ իր ձերբակալության մասին որոշումը «կարող է բացասաբար անդրադառնալ գործող իշխանությունների վրա»: «Նրանք, ովքեր տվել են այդ հրամանն այսօր, կունենան այնպիսի ավարտ, ինչպես Յանուկովիչն ու իր դաշնակիցները»,- ընդգծել է Սահակաշվիլին:
Հիշեցնենք, որ Թբիլիսիի քաղաքային դատարանն օգոստոսի 2-ի գիշերը բավարարեց դատախազության միջնորդությունը եւ հեռակա նախնական կալանք սահմանեց Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի դեմ:

Нынешние власти Грузии завели уголовное дело против экс-президента Грузии Михаила Саакашвили «по заказу России». Об этом заявил сам Михаил Саакашвили в эфире грузинской телекомпании «Рустави 2».
По словам бывшего президента Грузии, в данном случае «интересы российского олигарха (Иванишвили) совпали с интересами России». «Иванишвили является самым крупным частным акционером «Газпрома» и перед годовщиной августовской войны Путин не мог себе представить более желанного подарка, чем приказ государственных органов Грузии о моем аресте», - заявил Сааакашвили. Одновременно он утверждает, что решение о его задержании «может отрицательно сказаться на нынешней власти». «Те люди, которые отдали этот приказ сегодня, кончат также как Янукович и его союзники», - подчеркнул Саакашвили.
Напомним, что Тбилисский городской суд в ночь на 2 августа удовлетворил ходатайство прокуратуры и заочно избрал предварительное заключение в качестве меры пресечения в отношении бывшего президента Грузии Михаила Саакашвили.