Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում իրավիճակի վերջին սրացումը չի վերաճի լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների: Այդ մասին այսօր՝ օգոստոսի 2-ին լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում հայտարարեց Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինը:
Նրա խոսքով՝ գործը հազիվ թե հասնի լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների: «Մենք մտահոգված ենք իրավիճակով, քանի որ հարցերը չի կարելի լոծել ռազմական եղանակով: Անհրաժեշտ է, որպեսզի հնարավորինս արագ հաստատվի հրադադարի ռեժիմ, իսկ կողմերը բանակցություններ վարեն», -նշել է դեսպանը՝ հավելելով, որ հարցը կարող է լուծվել բացառապես խաղաղ ճանապարհով:
Հիշեցնենք, վերջին օրերին իրավիճակը սրացել է ղարաբաղյան-ադրբեջանական շփման գծում. Ադրբեջանական կողմը հայկական կողմի հենակետերի վրա հարձակման քայլեր է ձեռնարկել եւ գնդակոծել սահմանամերձ գյուղերը:

YEREVAN. – The recent upsurge in violence in Karabakh conflict zone will not grow into large-scale hostilities, Russian Ambassador to Armenia Ivan Volynkin told reporters.
Ambassador believes the recent events are unlikely to turn into a large-scale war.
“We are concerned over situation, as the problems cannot be solved by military means. Ceasefire should be maintained shortly, and the parties should hold talks,” he said, adding that the conflict must be solved peacefully.
The situation in Karabakh conflict zone has deteriorated sharply over the recent days. Azerbaijani side made attempts of attacking military outposts of the Armenian side and shelled border villages.