Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում իրավիճակի վերջին սրացումը չի վերաճի լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների: Այդ մասին այսօր՝ օգոստոսի 2-ին լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում հայտարարեց Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինը:
Նրա խոսքով՝ գործը հազիվ թե հասնի լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների: «Մենք մտահոգված ենք իրավիճակով, քանի որ հարցերը չի կարելի լոծել ռազմական եղանակով: Անհրաժեշտ է, որպեսզի հնարավորինս արագ հաստատվի հրադադարի ռեժիմ, իսկ կողմերը բանակցություններ վարեն», -նշել է դեսպանը՝ հավելելով, որ հարցը կարող է լուծվել բացառապես խաղաղ ճանապարհով:
Հիշեցնենք, վերջին օրերին իրավիճակը սրացել է ղարաբաղյան-ադրբեջանական շփման գծում. Ադրբեջանական կողմը հայկական կողմի հենակետերի վրա հարձակման քայլեր է ձեռնարկել եւ գնդակոծել սահմանամերձ գյուղերը:

Последнее обострение ситуации в зоне карабахского конфликта не перерастет в широкомасштабные военные действия. Об этом 2 августа в беседе с журналистами заявил чрезвычайный и полномочный посол России в Армении Иван Волынкин.
По его словам, дело вряд ли дойдет до широкомасштабных военных действий. «Мы озабочены ситуацией, потому что нельзя решать вопросы военными средствами. Нужно, чтобы скорее установились перемирие и режим прекращения огня, а стороны вели переговоры», - отметил посол, добавив, что вопрос должен быть решен исключительно мирными средствами.
Напомним, что в последние дни обострилась ситуация на карабахо-азербайджанской линии соприкосновения: азербайджанская сторона предприняла попытки нападения на опорные пункты армянской стороны и обстреляла приграничные села.